Nastávající matky mají zvýšenou potřebu vitamínů, zejména vitamíny A, C, B1; B6, neměla by chybět kyselina listová. Je nezbytné, aby tělo ženy bylo opatřeno všemi těmito mikroživinami i předtím, než otěhotní a po celou dobu těhotenství a laktace. Tím se uchrání matka a její dítě od mnoha potíží a komplikací.

Nedostatečné zásobování vitaminů v období těhotenství může být příčinou vrozených vývojových anomálií, podvýživy, nedonošení, poruch tělesného a duševního vývoje dětí.

Proto při plánování těhotenství musíte přemýšlet o užívání multivitaminových komplexů.

Jaké vitamíny potřebují těhotné ženy k udržení svého zdraví?

Je známo, že vitamín E má příznivý vliv na schopnost ženy otěhotnět a při porodu. Při experimentu s nedostatkem vitaminu E ve stravě laboratorních potkanů při jejich březosti plod zemřel. Těhotné ženy rozhodně potřebují užívat vitamín E, protože jeho nedostatek zvyšuje pravděpodobnost komplikací, jako je pozdní toxicita těhotenství. Vitamin E také hraje neocenitelnou roli při obnově a udržování reprodukční funkce.

Vitamin B12 je po desetiletí používaný jako argument pro a proti vegetariánství. Faktem je, že tento vitamín není vůbec produkován rostlinami, a proto se nenachází v žádném vegetariánském produktu, pouze v mase.

Nicméně, bakterie Lactobacillus leichmannii, které žijí v hojnosti v lidském střevě, produkují tento vitamín. Ale odpůrci vegetariánství tvrdí, že za prvé není dostatečně produkován a za druhé není vhodný pro lidi. A zatím je těžké říci, kdo má pravdu.

Vitamíny pro děti a dospělé s alergiemi

Alergie, alergické nemoci, alergická diatéza, alergické reakce – stále častěji nejen slyšíme tato slova, ale také se setkáme s projevy alergie v reálném životě. Naléhavost problému alergie se zvyšuje každý den. Alergická onemocnění jsou v první řadě v prevalenci mezi všemi nepřenosnými nemocemi. A počet pacientů trpících alergiemi se jen v posledním desetiletí ztrojnásobil. Pacienti s alergií jsou jednou z rizikových skupin pro vznik hypovitaminózy.

Obrovský výběr multivitaminových přípravků, které jsou v současné době k dispozici na trhu, způsobuje lékařům potíže určit optimální lék, pokud jde o jeho profil, účinnost a bezpečnost. Současně výběr léku pro pacienta s alergopatologií nejen z hlediska účinnosti, ale také z hlediska bezpečnosti významně zlepšuje kvalitu léčby.

Lékaři poznamenávají, že alergické projevy jsou zcela běžné při použití multivitaminových komplexů. Alergie z příjmu vitamínů nevylučuje výskyt pseudoalergických reakcí s vysokou lokální koncentrací organických sloučenin. Výskyt alergických reakcí je také možný v reakci na použití vitaminových komplexů u dětí a dospělých alergií s reaktivními mikroelementy (zejména s mědí a železem), soli, barviva, potravinářské sladidla, příchutě. Proto je velmi důležité pečlivě vybírat účinné a současně bezpečné vitaminy pro dospělé a děti s alergiemi.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na