Na víceletá gymnázia se většinou hlásí žáci z 5., resp. 7. tříd, kteří mají pro studium gymnázia předpoklady, jsou to tzv. „studijní typy“ anebo jejich rodiče mají sami pozitivní zkušenosti s absolvováním víceletého gymnázia. Ovšem zvládnout přijímací test a dostat se na vybrané gymnázium není snadné a každoročně se to podaří zhruba 1/8 uchazečů. Jak svému dítěti co nejvíce pomoci?
Výběr vhodného gymnázia
Na prvním místě byste se měli společně s dítětem zamyslet nad tím, jaké gymnázium vybrat s ohledem na jeho preference (matematické, přírodovědné, jazykové), s ohledem na dobu dojíždění (přece jen 12letý žák není totéž co 15letý student) i s ohledem na počet úspěšných uchazečů. Mnoho informací můžete dohledat na internetových stránkách gymnázií, ale vyplatí se navštívit i den otevřených dveří.
Domácí příprava
Domácí přípravu rozhodně nepodceňujte, ani kdybyste byli přesvědčeni o genialitě svého potomka. Každé gymnázium je jiné a každé má jiné přijímací zkoušky, jiná kritéria, jiné úlohy. Určitě je potřeba připravovat se celý školní rok, tedy nejen na výuku právě probíhajícího ročníku ZŠ, ale i na přijímací zkoušky, věnovat domácí přípravě minimálně hodinu času denně a motivovat žáka, i když se zpočátku zdá, že úlohy jsou zcela mimo jeho chápání. Cvičení dělá mistra a v tomto ohledu nejsou přijímačky na gymnázium výjimkou.
Kurs a testy přímo z vybraného gymnázia
Kromě domácí přípravy je možné navštěvovat většinou i speciální kursy gymnázií určené pro uchazeče, kde jsou žáci přímo konfrontování s úlohami, které na ně budou čekat při přijímačkách, ale i se stylem výuky, který je bude čekat na gymnáziu.
Přijímací zkoušky nanečisto
Mnoho gymnázií organizuje také před samotnou přijímací zkouškou cvičnou přijímací zkoušku, kterou doporučujeme absolvovat všem dětem, které mají o studium na gymnáziu opravdový zájem, protože se tak setkají i se stresujícími faktory a mohou je ještě následně lépe eliminovat. Když totiž stres a panika zachvátí dítě až na opravdovém testu, může i chytrý a důkladně připravený školák zcela „vyhořet“.
A na závěr jedna rada pro rodiče: Neberte přijímačky jako definitivní a fatální. Když se dítě na vybranou školu nedostane, bude mít možnost ještě za 2 roky, malý páťák dokonce ještě za 4 roky, anebo existují i základní školy s výběrovými třídami, do kterých se přijímací zkoušky konají až po přijímačkách na gymnázia. Žádná příprava není ztracena a dětem se do života bude hodit každá, i negativní zkušenost.
Více článků najdete na portálu mamci.cz