Zajímá vás, co pro lepší růst a zpevnění prsů doporučovaly naše babičky? Jaké byliny dokáží stimulovat tvorbu estrogenů v našem těle? A proč je potřeba pro úspěšný proces také přítomnost pampelišky nebo květu chmele, které nic podobného neumí?

Připravili jsme pro vás kompletní přehled bylinek, které vám mohou pomoci s problémem malých nebo povislých ňader. Nikdy však nezapomínejte na to, že jde pouze o přírodní prostředky. Efekt tak zřídkakdy přesáhne zvětšení o jednu velikost. U jiných žen se mohou prsa pouze zpevnit, ale na objemu nabudou jen málo. A konečně, jsou-li receptory v organismu z nějakého důvodu na estrogen jen málo citlivé, nemusí se působení bylinek projevit dokonce vůbec.

Bylinky „estrogenové” i podpůrné

Nejdříve se podívejme na krátký seznam zelených krásek, kterým se budeme v tomto článku věnovat. Nejdříve to budou bylinky, na které nedaly dopustit naše babičky: benedikt lékařský, červený jetel, fenykl, chmel – květ, lékořice, ovsík vyvýšený, pampeliška – kořen, ploštičník hroznatý a srdečník obecný

Z exotických návštěvníků pak půjde zejména o staré známé firmy, které můžete vidět na obale snad všech přípravků, určených pro větší  a pevnější poprsí: damiana, dong Quai, maca , pískavice řecké seno, Pueraria Mirifica a saw Palmetto.

Benedikt lékařský

Naše babičky mu říkaly požehnaný bodlák, posiluje totiž plíce, zlepšuje krevní oběh a je užitečný i při léčbě zažívacích potíží, souvisejících s produkcí slin a trávicích šťáv, právě ty totiž dokáže stimulovat. Má pozitivní vliv také na laktaci a hormonální rovnováhu ženského těla. Jako bylina vhodná ke zvětšení ňader byl objeven teprve nedávno.

Měli byste vědět: Benedikt lékařský nikdy neužívejte, pokud jste alergičtí na ambrosii. Obsahuje totiž stejné dráždivé látky.

 

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                  Benedikt lékařský

Červený jetel

Starý známý jetel luční se v přípravcích pro růst a zdraví poprsí odívá do zcela nového jména. Pořád jde však o tu půvabnou rostlinku, lákající čmeláky a včelky. Je pozoruhodný zejména velkým množstvím fytoestrogenů, zejména genisteinu. Ten přímo stimuluje estrogenové receptory v lidském těle a dokáže stimulovat zvětšení ňader. Kromě toho pomáhá také při léčbě mnoha gynekologických problémů (zejména menopauzy, snižuje riziko mozkové mrtvice a infarktu poslouží i při prevenci osteoporózy a snížení hladiny cholesterolu. Jde zkrátka o ideální bylinku pro ženy, potýkající se s klimakteriem, ale nejenom pro ně.

Fenykl obecný

Není bez zajímavosti, že rostliny s větším obsahem fytoestrogenů v naší přírodě nenajdete. A celkově je hned na druhém místě. Předčí ji jen pískavice řecké seno, o které se více dozvíte níže. Můžete ho popíjet jako čaj, který zároveň působí proti nadýmání, snižuje vysoký krevní tlak, zvyšuje sexuální apetit, zmírňuje příznaky astmatu a pálení žáhy. A podpoří také zdraví a prokrvení prsní tkáně.

Na zahrádce se pěstuje doslova sám, a ani v lékárnách nestojí příliš moc. V oblasti péče o prsa jsou totiž aktuálním trendem spíše exoticky znějící preparáty – což je pro všechny milovníky tradiční lidové medicíny (a nízkých cen) značná výhoda.

Lékořice

Tohle sladké dřevo má mnohem více využití, než jste možná doposud tušili. Neslouží jen jako chutná příměs do nápojů či sladkostí, rovněž obsahuje vysoké množství fytoestrogenů v čele s glabridinem, který má mírní estrogenní účinek. Pomáhá také zvyšovat hladinu prolaktinu v těle – jde o hormon z období kojení, který tak nějak oklikou ňadrům říká, že by mohla trochu povyrůst.

Ploštičník hroznatý

Tato bylinka k nám připutovala ze Severní Ameriky – tamější obyvatelé jí říkají black cohosh. V současnosti se však planě vyskytuje i na mnoha místech Evropy. Dokáže zvýšit nízkou hladinu estrogenu, vyšší dávky však mohou zapříčinit problémy s játry. Vždy je tedy nutné dodržovat doporučené množství užívané drogy. A opravdu silně se nesnáší s alkoholem. Při konzumaci bylinky a alkoholu v rozmezí  několika hodin může dojít k poškození jater už při velmi malé dávce ploštičníku.

Srdečník obecný

Obsahuje leonurin, který podporuje činnost dělohy a zároveň aktivuje části mozku, zodpovědné za produkci estrogenu. Je tradičně používán i jako tonikum k ozdravení genitální oblasti a má příznivý vliv i na snížení hladiny krevních lipidů.

Damiana ( Turnera diffusa)

Pro někoho doslova požehnání, pro jiného zcela neúčinná bylinka. Dokáže se totiž navázat na receptory progesteronu a stimulovat je. Pokud je ovšem tato citlivost z jakéhokoli důvodu snížena (nebo jsou-li receptory samotné zaneseny), je prakticky neúčinná. Kromě většího a pevnějšího poprsí má příznivý vliv i na léčbu úzkosti a deprese, podpůrně působí při léčbě chorob močového měchýře a močových cest a pomáhá rovněž při bolestivé menstruaci a klimakterických potížích. U žen i mužů dokáže ovlivnit hladinu sexuálního libida – stimuluje totiž krevní oběh v genitáliích, čímž zvyšuje jejich citlivost.

Maca peruánská

V našem výčtu samozřejmě nesmí chybět ani kráska původem z Jižní Ameriky. Zvyšuje hladinu estrogenů, poradí si s regulací hormonální rovnováhy v těle a pomáhá ukládat tuky do tkání. Bohužel nejenom do prsou, ale také do boků či hýždí. Ulevuje od příznaků menopauzy, bojuje proti únavě a podporuje libido.

Pískavice řecké seno

Chutí se podobá kombinaci celeru a javorového sirupu. Obsahuje velké množství rostlinných hormonů, takže je hojně doporučována ženám i mužům při řešení potíží, souvisejících s hormony. U mužů je to zejména erekce, u žen pak problémy s menstruačním cyklem – a samozřejmě velikost poprsí.

Z fytoestrogenů je pro ženy důležitý zejména diosgenin. Ten kromě vlivu na růst poprsí podporuje také zdraví prsní tkáně. Pochází z ajurvédské medicíny, kde je primárně používána pro zvýšení laktace a při harmonizaci menstruačního cyklu. Dokáže také zmírnit příznaky menopauzy, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá s regulací diabetu, zmírňuje průjem a pomáhají proti zácpě.

Věděli jste, že: Pískavice řecké seno má nejvyšší obsah fytoestrogenů v rostlinné říši?

Pueraria Mirifica

Můžete ji znát také pod názvem kořen Kudzu. Jde o nejnovější objev v této oblasti. První průzkumy naznačují, že může obsahovat dokonce více fytoestrogenů než pískavice řecké seno! Míra jejich využití pro lidský organismus však zatím není přesně známá, zvláště u ní je tedy dobré užívat další podpůrné přípravky z bylinek uvedených níže.

A Pueraria Mirifica má i další výhody  Zlepšuje proudění krve, zvyšuje chuť k jídlu, zmírňuje stres, a minimalizuje  potíže při menopauze.

Saw Palmetto

Asi nejznámější anti-androgen vůbec. Umí-li některá bylinka potlačit z ženském těle nežádoucí vliv příliš vysoké hladiny mužských hormonů (androgenů), je to právě tato. Důležité jsou zejména fytoživiny, podporující růst prsní tkáně. Bobule saw palmetto užívali k tomu účelu už pravěké jihoamerické civilizace.

Kromě zvětšení a růstu prsou se využívá také při léčbě močových cest, podporuje zdraví prostaty, jako podpora zdravé chuti k jídlu a optimálního trávení trávení, jako tonikum pro močovou trubici po prodělaných zánětech, a též jako podpůrných prostředek při léčbě onemocnění štítné žlázy a močového ústrojí.

Vhodné podpůrné bylinky pro zvětšení a vytvarování poprsí

Kromě bylinek v předchozím seznamu existují i další, jež vám s tímto procesem mohou pomoci. Zlepšují vstřebávání účinných látek z jiných bylin, vyrovnávají hladinu hormonů nebo tělo čistí. Vyberte si jednu z nich a užívejte ji spolu se zvolenou bylinkou pro větší a pevnější poprsí.

Dong Quai alias čínská angelika

Kořen Dong Quai se v tradiční čínské medicíně používá zejména na ženské potíže, v čele s nepravidelným menstruačním cyklem, menstruačním křečemi, PMS a problémy s otěhotněním. Poradí si však i s růstem ňader. Ne, nedokáže stimulovat prsa přímo, ale pomůže vyvážit hladinu hormonů v organismu. Působ také jako podpůrný prostředek při užívání jiných bylin pro zvětšení poprsí.

Chmel – květ

Na velikost prsou jako takový nepůsobí. Podílí se však na vývoji mléčné žlázy a dodává prsní tkáni tolik potřebné živiny. Je bohatý na flavonoidy, které dokáží zefektivnit působení jiných bylin, používaných pro zvětšení  poprsí.

Ovsík vyvýšený

Tenhle krasavec dokáže v ženském těle nastolit hormonální rovnováhu. A podporuje také zdraví prsní tkáně, díky obsahu saponinů, flavonoidů, minerálů a alkaloidů.

Pampeliška – kořen

Je známá především pro své detoxikační účinky. Podpoří vylučování nadbytečné vody z těla i starých tkání a odumřelých buněk. V tomhle je až neuvěřitelně efektivní. Doslova tak uvolní místo  prsní tkáni pro nové a zdravé buňky. Čistí rovněž receptory estrogenu, které posléze lépe reagují na hormonální stimulaci fytoestrogeny.

Hříšník na závěr – Divoký yam (wild yam)

Tahle bylinka se do většiny seznamů, zabývajících se většími a pevnějšími ňadry, dostala spíše omylem. Za všechno může fytoestrogen diosgenin, který je v laboratorních podmínkách možné přeměnit na progesteron – stimulátor růstu ňader. Lidské tělo si však s touto procedurou neporadí ani náhodou. Vynalézaví prodejci však diosgenin přejmenovali na „přírodní progesteron“ a bylo.

Bohužel na růst prsou nemá tato rostlina vliv vůbec žádný, což prokázalo několik navzájem nezávislých výzkumů. Za to vám však pomůže při zmírnění projevů PMS, menopauzy nebo bolestivé menstruace. Přidává se také do směsí, podporujících sexuální apetit a dokáže podpořit zdraví prsní tkáně. Úplně ho tedy zatracovat by byla rozhodně škoda.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na