Zdroj foto: medicalnewstoday.com

Žilní městky neboli varixy, jsou nepěkně vyhlížející modré žilní „cestičky“, které se někdy objevují na dolních končetinách. Občas se vyskytnou jen dočasně u těhotných žen, a po porodu zase zmizí, ale někdy bohužel přetrvávají a kalhotový syndrom zůstává již téměř celoživotní záležitostí. Ne vždy je ale nutné schovávat nožky místo v sukni, v dlouhých kalhotách.

Jak vlastně varix vzniká?

Celý propracovaný oběhový systém pracuje tak, že v našem těle jsou rozvedeny cévy. Ty jsou dvojího typu – tepny a žíly. Tepny přivádí orgánům ze srdce krev okysličenou, dalo by se říci, jakoby plnou energie a síly. Jenže krev se v orgánech zbaví kyslíku, v podstatě se unaví a je nutné, aby někudy zase odešla. To zajistí žíly, které právě odvádí odkysličenou krev zpátky do srdce, kde se krev opět nadopuje kyslíkem.

Cílem žil, konkrétně na dolních končetinách, je odvádět odkysličenou krev ze všech žil vedoucí od nártu nohy až po stehno zpět do srdce. Je-li však v místě žíly problém, odvádění krve vázne a dochází k potížím. Krev, která má být odvedena, se v žilách hromadí, vzniká otok a následně již zmíněný varix. Což je vlastně odborně řečeno – městnání krve. Vytvoří se nevzhledný modrý uzlík plný nahromaděné odkysličené krve, která však nemá kudy odtéct.

Příčina? Pozor na sexy vysoké podpatky!

Jste milovnicí vysokých podpatků a nedovedete si bez této nádherné botky představit, že byste vyšla na ulici? Tak zpozorněte. Někdy totiž časté a dlouhodobé nošení bot s vysokým podpatkem způsobuje stejné problémy, jako těhotenství, obezita, dlouhé stání či sezení. Což o to, dámská noha na 10 cm jehle přiláká nejedno oko kolemjdoucího muže, ale všeho s mírou. Stačí botník lehce obměnit a problémy se vám obloukem vyhnou.

Jeden modrý „uzlík“ ještě nic neznamená

Našla jste si na noze nevzhledný nafouknutý modrý uzel? Ještě nepanikařte. Doprovodnými příznaky celého problému mohou být otoky nohou, bolestivé, jakoby těžké, nohy. Někdy jsou viditelné změny pigmentace, nebo mizí ochlupení. Každý netypický projev je nutné konzultovat s lékařem. V tomto případě platí dvojnásob – pokud přijdete k lékaři včas, je velká šance na zdárnou léčbu.

Lepší než léčba, je důležitější prevence

Máte-li viditelné projevy na kůži dolních končetin, nohy vás během dne opravdu bolí a pocit nesnesitelné tíhy vás nutí k neustálému posedávání, návštěva lékaře je nezbytná. Na základě ultrazvukového nebo pohmatového vyšetření lékař většinou dochází k jasné diagnóze. Pro potvrzení se možná ještě nevyhnete náročnějšímu vyšetření zvané flebografie, což je rentgenové vyšetřené žil dolních končetin. To se provádí po aplikaci kontrastní látky, díky čemuž jsou žíly na nohou lépe viditelné, a snáze se rozpozná, o jakou příčinu jde.

Prevence je zaměřena především na správnou životosprávu, dostatek pohybu a vhodného cvičení. Někdy se doporučuje i nošení elastických punčoch, které sníží tvorbu otoků. Co se týče obuvi, vhodná je s nízkým podpatkem.

Jsou-li problémy většího rozsahu, lékař přechází na terapii farmakologickou. Léky většinou problém upravuj, ale dotyčná musí počítat s některými nepříznivými účinky léků, jako jsou bolesti hlavy či mírné zažívací obtíže.

Pokud je vaše situace natolik vážná, že jste nositelkou velkých varixů, jediným řešením často bývá operace. Je možné provést miniinvazivní druh operace, tzv. sklerotizaci. Jedná se o lokální injekční ošetření primárních varixů na dolních končetinách. V místě aplikace dochází k tvorbě zánětu a následnému trombu, který se však brzy zahojí. Takto ošetřená žíla je již neprůchodná, čili je vlastně vyřazena ze žilního oběhu a nedochází již k novému krvácení.

K varixům má někdo větší, jiný menší sklon. Nejde si příliš naordinovat, že modré vyčnívající žíly na nohou prostě nechcete. Jde však cestou zdravého životního stylu udělat téměř zázrak a vyhnout se celoživotnímu nošení dlouhých kalhot.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na