Únavová zlomenina se dává do souvislosti s přetížením, lidé si často dávají nereálné cíle a nárazově zvýší svoji fyzickou aktivitu. To však často znamená více škody než užitku. Spíše než zvýšení kondice hrozí právě únavová zlomenina.
Jak vzniká
Nárazovým zvýšením zátěže, na kterou naše tělo není připraveno, se v postižené kosti tvoří mikrotrhliny, ty by se za normálních okolností zahojily. Pokud ale nenecháte tělo odpočívat a dlouhodobě ho přetěžujete, oblast mikrotrhlin se začne zvětšovat. Poranění kosti se hojí obvykle vazivovým svalkem, který postupně mineralizuje a přemění se ve svalek kostěný. Dlouhodobým přetěžováním se celý proces hojení poruší. Vazivový svalek nemineralizuje, ale neustále se zvětšuje. Po nějaké době je dobře viditelný na rentgenovém snímku. Únavová zlomenina také vzniká častěji na kosti, která je postižena osteoporózou a také na nosných kostech (stehenní, pažní, lýtková…).
Není to problém jen profesionálních sportovců, může potkat kohokoliv, kdo se rozhodnul pro novou fyzickou aktivitu a hned od počátku nepostupuje správně, tělo přetěžuje.
Jak se únavová zlomenina projevuje
- silnou bolestí – zpočátku je snesitelná, postupně graduje a nakonec postižená část bolí i v klidu
- citlivý a bolestivý dotek
- otok v místě zlomeniny
Léčba
Končetina musí mít klidový režim. Přestat s fyzickou aktivitou, kterou člověk začal dělat a dát kosti klid k zahojení. Čím dříve je únavová zlomenina odhalena a dodržen klid, tím dříve se zahojí a to dokonce bez nutnosti fixace končetiny. Místo je také vhodné ledovat, pro zmírnění otoku a bolestivosti. Může pomoci i kineziotaping.
Pokud je odhalena až v pozdějším stádiu, neobejdete se bez sádrové fixace. Někdy je zapotřebí i operace.
Po sejmutí sádry je vhodná rehabilitace s postupným zatěžováním postižené oblasti a pozvolný návrat k fyzické aktivitě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz