Napadlo vás někdy, že učit se o tom, co bylo kdysi dávno, je vlastně zbytečné? No, záleží na úhlu pohledu. Historie má totiž tendenci se opakovat a také se říká, že opakování je matkou moudrosti. Z historických souvislostí občas pochopíme i záležitosti, které by nám jinak unikly. A děti by neměly být ochuzeny o znalosti, které jim mohou pomoci i do budoucna.
Jakou historii je potřeba dětem nejvíce zprostředkovat
Ačkoliv ve škole se děti nejvíce naučí o dávné minulosti a vědí všechno o dinosaurech, starověkém Řecku či Římě, často jim unikají věci z blízké minulosti. A to je právě ta, kterou by bylo potřeba dětem zprostředkovat nejdříve a nejvíce. Kdo jiný, než rodiče a prarodiče, může přitom děti seznámit s minulostí posledních desítek let?
O čem dětem vyprávět
Jakmile jsou vaše děti ve věku mladších školáků, jistě je kromě přírody začne bavit i historie. Toho byste měli využít, protože dokud touží po nových znalostech, tak se jim také lépe uloží do paměti. Vyprávějte jim o tom, jaké to bylo za vašeho dětství a mládí. Poproste i babičky a dědečky, ať si klidně zavzpomínají. Nezapomeňte vyprávět, jak jste slavili Vánoce, Velikonoce, jaké dárky se tehdy kupovaly, jak to vypadalo v obchodech, jak se cestovalo do zahraničí atd.
Fotky a obrázky
Kromě vyprávění dětem velmi pomohou dobové fotografie a obrázky či kresby. Jak to vypadalo v našem městě před 50 lety? Jak vypadal náš dům? Jaká auta jezdila po silnicích? Jaké oblečení se tehdy nosilo? To všechno jsou věci, které budou děti zajímat a díky vizuální paměti se jim i vryjí do vzpomínek.
Staré předměty, muzea a skanseny
A jestli děti zaujalo vaše vyprávění a fotografie, upevněte jejich znalosti i tím, že si budou moci dobové předměty i osahat. Určitě doma něco najdete sami, nebo u babičky na půdě, ale pak také můžete zajít do historického muzea nebo do skansenu – tam se děti seznámí nejen s předměty, ale i se starými obydlími a v současné době se často ve skansenech odehrává i předvádění starobylých řemesel apod.
Více článků najdete na portálu mamci.cz