Jistě to znáte: Máte do puntíku vše naplánované, dárky, stromeček, večeři, návštěvy u babiček a příbuzných a najednou – jako blesk z čistého nebe – některé z vašich dětí (nebo více) onemocní. Jak potom upravit vánoční svátky, aby to nebylo nikomu líto?
Posunout Štědrý večer
Když je marodovi opravdu hodně špatně, má horečku apod., pak určitě nejlepším řešením pro celou rodinu je oslavu posunout na den, kdy mu bude lépe. Proč by Ježíšek nemohl počkat třeba do 26. prosince? Alespoň si mezitím odpočine a přinese dárky v klidu.
Stromeček do dětského pokojíčku
Pokud je nemocné dítě již z nejhoršího venku nebo jen v rekonvalescenci, ale přesto by bylo lepší, kdyby leželo v postýlce, nabízí se možnost přesunutí alespoň vánočního stromečku do dětského pokojíčku, aby se na něj mohlo dívat. Stejně tak večerní rozdávání dárků se může odehrávat tam.
Pohádky se dají sledovat i z postele
Vánoční pohádky můžete sledovat i v posteli, hlavně že budete všichni spolu. Malému nemocnému můžete taky číst z knížek nebo vyprávět vlastní příběhy. Určitě se nejrychleji zotaví, když mu budete nablízku a bude cítit, že jej máte rádi. (A hlavně, že se nezlobíte, že je nemocný zrovna o svátcích apod.)
Babičky mohou přijet za vámi
Ačkoliv jste se jistě všichni těšili na babiččin bramborový salát, chlebíčky a další dárky pod babiččiným stromečkem, není přece zcela vyloučeno, že by babička mohla přijet za vámi, salát a chlebíčky přivést případně s sebou a oslava může pokračovat u vás, což nemocné dítě zvládne spíš než cestování.
Změna jídelníčku
Ať má dítě chřipku, nebo střevní potíže, je zcela namístě změnit jídelníček. Smaženého kapra se salátem a cukroví si může dát později, teď mu přijdou vhod vitamíny v podobě ovoce, při střevních potížích budete muset nevyhnutelně sáhnout po rýži, mrkvi a suchém pečivu.
Každopádně vám přejeme, aby se Vaše Vánoce obešly bez nemocí a abyste všechno v klidu zvládli!
Více článků najdete na portálu mamci.cz