Správná výživa je pro tělo stejně důležitá jako správný výběr oblečení. V zimě nikdo z nás nebude nosit kraťasy, stejně jako si v létě neoblékne hřejivý dlouhý kabát. Pro pocit pohody a správnou funkci všech orgánů v těle je nutné správný výběr potravin. Jenže jaký je vlastně ten nejlepší? Pojďme si říci několik tipů pro nastávající maminky.

Ženy, které plánují miminko

I když těhotenství někdy přijde dřív, než jste se na něj vůbec stihla psychicky připravit, existují ženy, které těhotenství zodpovědně dlouho plánují. Neřeší jen výbavičku pro miminko, ale dbají o správnou výživu. Takové tedy jistě vědí, že by do svého jídelníčku měli zařadit, minimálně tři měsíce před plánovaným otěhotněním, kyselinu listovou. Jedná se o vitamín skupiny B, který je rozpustná ve vodě a pro své dělení ho využívají téměř všechny buňky v těle. Jeho dostatečné množství, které se pohybuje okolo 600 mikrogramů denně, totiž snižuje nebezpečí vzniku vrozené vady plodu – rozštěpu páteře.

Těhotné ženy

Má se za to, že dnešní velké procento potratů či předčasných porodů bývá následkem nesprávné stravy. Mnoho nastávajících maminek pokračuje dále ve svém standartním zajetém jídelníčku a možná příliš neřeší, zda má čeho dostatek. Jenže v těhotenství, kdy je na prvním místě nenarozené dítě, je skutečně velmi důležité přijímat správně zvolenou stravu. Živíte tím přece vaše dítě, které potřebuje cenné živiny.

Strava by měla být především bohatá na bílkoviny z masa, železo, vápník, zinek, selen, fosfor, kyselinu listovou, vitamín C, E, B5, B6 a B 12. Velmi nutný je dostatečný přísun jodu. V jodované soli příliš velké množství nehledejte, spíše se poohlédněte po doplňcích stravy. Celkový příjem jodu by měl totiž být alespoň 200mikrogramů denně. Pokud je jodu nedostatek, mohou nastat u plodu poruchy psychomotorického vývoje.

Stejně tak je dobré si pohlídat hladinu ostatních prvků. Vápníku, obsažený především v mléčných výrobcích, by měla těhotná žena mít alespoň 1200 mg denně. Nutný je i přísun hořčíku, vitamínu D, křemíku a fosforu, jelikož právě tyto prvky se podílí na stavbě kostí a zubů.

V případě selenu, který funguje jako ochrana plodu proti volným radikálům, je nezbytné denní množství alespoň 75 mikrogramů. Nutný je i přísun železa. Jeho denní příjem by se měl pohybovat okolo 30 mg denně, jelikož jeho deficit, především v třetím trimestru, způsobuje nízkou porodní váhu a zvyšuje riziko předčasného porodu.

Stejně jako je důležité si v těhotenství hlídat pravidelný přísun důležitých látek, je třeba omezit nepříliš prospěšné látky. Mezi ně patří např. vitamín A. Lze ho najít v játrech či v mrkvi, ale s jeho příjmem opatrně. Zvýšené množství totiž způsobuje riziko srdečních chorob, poškození zraku či nervové soustavy.

Podobný problém může nastat i při překročení denního limitu 1,5 mg u vitamínu B1 – thiaminu. Jeho zvýšený příjem totiž způsobuje hypertrofii plodu, čili nadměrnou porodní hmotnost.

O čem je snad úplně zbytečné psát, je nuzný absolutní zákaz alkoholu a kouření v době těhotenství. Nedoporučují se potraviny s velkým přísunem cukru či tuku, vhodná je pestrá lehká strava z čerstvých potravin.

Kojící matky

Máte-li to štěstí, že můžete své miminko kojit, dbejte o to, aby vaše mléko bylo co nejvíce kvalitní. Proto je dobré přijímat dostatečné množství bílkovin z masa a mléka, vápníku, listové zeleniny a hořčíku. V prvních čtyřech týdnech kojení je důležitý příjem zinku, a to až 15 mg denně. Najdete ho v celozrnných výrobcích, semínkách a rybím mase. Na stavbu kostí se doporučuje užívat měď a selen pro imunitu dítěte.

Velmi důležitá je strava bohatá na vitamín C, jehož hladina by se měla pohybovat kolem 100mg za den. Stejně tak důležitý je přísun vitamínů skupiny B a dostatečný příjem vitamínu D, který podporuje metabolismus vápníku nutný pro stavbu kostí a zubů.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na