Zdroj foto: envato

Když zdroje v obchodech dojdou, je na čase se uchýlit k domácím řešením. Správná hygiena rukou je totiž proti koronaviru a dalším infekcím účinnější, než tolik doporučovaná rouška. Ovšem domácí výroba dezinfekčního gelu nemusí být tak jednoduchá.

Zvlášť, pokud se rozhodnete řídit doporučovaným návodem WHO, který byl původně určen zejména pro zdravotníky. Vyzkoušeli jsme to za vás a tady jsou výsledky:

Správná dezinfekce rukou s nesprávnými ingrediencemi

Na první pohled vypadá návod podle WHO opravdu jednoduše. Bude po vás chtít:

1 litr ethanolu

42 mililitrů peroxidu vodíku

15 mililitrů glycerínu (známý také jako glycerol)

převařená voda

Vodu stačí vzít z vodovou a 3% peroxid vodíku je také k dostání v každé lékárně. O zbylých dvou ingrediencích to však bohužel neplatí. Velkým problémem je zejména ethanol (WHO konkrétně doporučuje 96% etanol nebo 99,8% isopropylalkohol). Ten totiž v doporučené koncentraci není volně prodejný.

A vzhledem k tomu, jak je návod na domácí dezinfekci v poslední době žádaný, to bídně vypadá i s glycerínem. Jen málokde je dostupný okamžitě, počítat byste měli spíše s několika dny.

Zdroj foto: envato           správná hygiena

Čím nahradit ethanol

Takže co dělat, když doporučovaný alkohol jednoduše neseženete? Zamiřte do drogerie a sáhněte do regálu po technickém lihu. Odmění se vám sice svým typickým zápachem, ale jinou vadu na kráse nemá.

Náš tip: pokud vám zápach dezinfekce vadí opravdu hodně, přidejte do domácího přípravku pro správnou hygienu rukou i 15-20 kapek kvalitního éterického oleje.

Nejjednodušší recept na domácí dezinfekci

A co dělat, pokud neseženete ani glycerín, případně to máte do drogerie daleko? Najeďte na domácí zásoby alkoholu. Už ten 40-50% si dokáže s glykoproteinovým obalem koronaviru poměrně dobře poradit. Použít můžete klidně domácí vodku nebo jinou pálenku

Další účinnou složkou v našem návodu je pak i peroxid vodíku. Alkohol a peroxid (v koncentraci tří procent) smíchejte společně ve stejném poměru (tedy jeden díl alkoholu a jeden díl peroxidu vodíku). Tato dezinfekce je okamžitě použitelná a můžete ji samozřejmě ještě vylepšit použitím éterického oleje.

Další tipy proti koronaviru

Přidat byste k tomu měli samozřejmě i správný postup pro mytí rukou. Standardně se doporučuje 20-30 vteřin, ovšem převzít lze i dokonale hygienický způsob, který používají chirurgové na operačních sálech. Ten vám ruce zaměstná i na více než 60 vteřin.

Kapénková infekce, kterou se koronavirus šíří, však ulpívá i na sliznicích. V době zvýšené péče o hygienu si tedy neomývejte pouze ruce, ale i obličej. Agresivní dezinfekci nepoužívejte, kůži by vám příliš podráždila. Měla by stačit teplá voda a mýdlo, samozřejmě nejlépe to antibakteriální.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno