Spirulina je mnohými lidmi mylně považována za řasu. Ve skutečnosti se jedná o sinici, vyskytující se zejména v tropických a subtropických jezerech. Pěstuje se v Japonsku, kde slouží zejména pro výrobu vitamínových tablet.

Není sinice jako sinice

Pod pojmem sinice si obvykle představíme jejich souvislé zelené povlaky na vodní hladině, které jsou znamením, že v této vodě bychom se rozhodně koupat neměly. Spirulina je sinice, která naopak našemu zdraví velice prospívá.

Najdeme v ní zejména velké množství vitamínů, například vitamíny A, D, E, K, vitamíny skupiny B a betakaroten, provitamín vitamínu A. Obsahuje sice také vitamín B12, tento vitamín je však v ní přítomen ve formě, kterou naše tělo nedokáže využít.

Může se rovněž pochlubit vysokým obsahem bílkovin, až 70 % spiruliny tvoří bílkoviny. Najdeme v ní rovněž minerály, zejména železo, vápník, křemík, hořčík, buněčné soli, chlorofyl a další rostlinná barviva, enzymy, nerozpustnou vlákninu celulózu, fykocyanin, látku se silnými antioxidačními i antikarcinogenními účinky.

Přínos spiruliny pro naše zdraví

Tato zelenomodrá sinice nám může díky vysokému obsahu vitamínů posloužit jako náhrada masa. Rovněž se stala osvědčeným prostředkem pro podporu hubnutí. Zlepšuje látkovou výměnu, potlačuje chuť k jídlu a současně dodává tělu všechny potřebné živiny.

Spirulina slouží především jako doplněk vitamínů a minerálů i jako prostředek na podporu hubnutí, posílení imunitního systému i jako sportovní doplněk. Obsahuje totiž biotin, který eliminuje negativní účinky kyseliny mléčné ve svalech,

Za zmínku stojí také její antioxidační, detoxikačníi antikarcinogenní účinky. Čistí zejména krev, játra a ledviny.

Tato sinice nám může rovněž pomoci při mnoha zdravotních potížích. Podporuje tvorbu červených krvinek, čímž pomáhá při léčně anémie. Lze jí použít i jako podpůrný prostředek hojení ran, při léčbě žaludečních vředů, nemocech srdce a cév, osteoporózy, artritidě.

Pravidelné užívání spiruliny zlepšuje vzhled pokožky, vlasů i nehtů. Navíc nám může pomoci při odstranění problémů s pletí, jako je například akné.

Spirulinu mohou užívat všichni, děti, dospívající, dospělí i senioři. Pouze lidé užívající Waefarin a podobné léky by se jí měli díky vysokému obsahu vitamínu K vyhnout.

Díky nepřítomnosti lepku je vhodná také pro celiaky a lidi, trpící alergií na lepek.

Spirulina je doporučována zejména lidem, jejichž zaměstnání nebo situace jim nedovoluje žít zdravě. Lidem, žijícím v chronickém stresu, lidem, kteří se stavují nezdravě a jedí nepravidelně, lidem, kteří jedí v noci, ve spěchu, často doslova za pochodu i lidem, kteří mají nedostatek pohybu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na