Špaldová mouka nechyběla v kuchyni už našich babiček. Později se začalo dávat přednost levnější pšenici ozimé a na špaldu se tak trochu zapomnělo. Dnes znovu stoupá její obliba.
Špaldová mouka se vyrábí z pšenice špaldové. Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a vlákniny. K její výrobě jsou používány celá zrna včetně obalových částí, kde najdeme nejvíce cenných látek. Je odolná proti škůdcům, tak ji není potřeba hnojit, neobsahuje tedy chemikálie. Je dobře stravitelná a oproti běžné bílé mouce není takovým alergenem.
Obsahuje železo, fosfor, vápník, hořčík, draslík, mangan, zinek, selen, měď a sodík. Vitamíny A, E, skupinu B a kyselinu listovou.
Jak pomáhá špaldová mouka našemu zdraví
Špaldová mouka zlepšuje trávení a pomáhá v boji s nepříjemnou zácpou. Snižuje cholesterol a normalizuje hladinu krevního cukru. Díky postupnému uvolňování sacharidů nemá za následek prudké výkyvy glukózy v krvi. Je vhodná i do redukčního jídelníčku.
Její zpracování je finančně a časově náročnější na zpracování. Pokud ji chcete zařadit do jídelníčku, odborníci radí přidávat postupně a nahrazovat část bílé mouky špaldovou. Špalda je chuťově výraznější a těsto je tmavší. Pokud použijete špaldovou mouku do buchet, dejte o 10-20 % více droždí a prášku do pečiva, těsto bývá tužší.
V obchodech můžete koupit špaldovou mouku hrubou, hladkou, polohrubou i celozrnnou která je nutričně nejhodnotnější. Péct a vařit s ní můžete tak, jak jste zvyklí. I špaldová mouka obsahuje lepek, proto není vhodná při bezlepkové dietě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz