Porod je velmi silný, emocionální, fyzický okamžik plný hormonálních změn, šoků a převratů. Na jedné straně přichází něco nevýslovně krásného, na straně druhé se tělo ženy musí vypořádat se spoustou nových situací a přeměn. Najednou totiž není ten život ani tolik o vás, či partnerovi, ale veškerý čas patří malému človíčku, který potřebuje nejen celodenní péči, ale hlavně absolutní přijetí do rodiny. Tedy, krom nepopsatelně nádherných chvil, jde také o totální překopání dosavadního života. Jak je na tom sex po porodu?

Povinné šestinedělí

Následná změna ale nemusí být nutně jen o celodenním rutinním programu či neustále se dokola opakujících aktivitách. Může jít, a velmi často to tak bývá, právě o velkou změnu v sexuálním životě obou partnerů. Je vcelku pochopitelné, že než se žena, po mnohdy náročném, vyčerpávajícím a dlouhotrvajícím porodu, dá zase dohromady, uteče nějaký čas. Pro navrácení se do původní citové, fyzické i psychické pohody je dodržet doporučovaných šest týdnů naprostého klidu. Je vhodné omezit rodinné návštěvy na minimum, vyvarovat se těžkých fyzických aktivit a v neposlední řadě dodržet i sexuální abstinenci.

Je naprosto pochopitelné, že mnozí tatínci toto období překonávají s velkým sebezapřením a s velkým očekáváním odpočítávají každičký den do konce šestinedělí, ale nedivme se. Připočteme-li, že konec těhotenství bývá mnohdy komplikovaný a únavný, tudíž „nesexuální“, doba půstu je skutečně dlouhá. A pokud jde o milujícího a zdravého muže, jeho potřeba je naprosto normální. Horší je to ale tehdy, pokud najednou žádnou potřebu nemá.

„Promiň, bolí mě hlava“

Šestinedělí uteklo jako voda, z unavené a podrážděné ženy je najednou zase veselá a všehoschopná dračice, jenže ouha. Partner nemá o sex zájem. Dnes ho bolí hlava, včera byl unavený, před týdnem měl rýmu, před měsícem podezřele rychle usnul. Jak je možné, že i když vidí zájem své partnerky, on sám žádný nemá? Vysvětlení je možná prostší, než by se zdálo. Muž začne svou partnerku po porodu vnímat spíše jako matku, než jako ženu či milenku. Bývá to často v situacích, kdy je partner přítomen u porodu, ať už dobrovolně, nebo z nátlaku své partnerky či okolí. Výsledek bývá stejný.

Zážitek z porodu na něm zanechal poměrně velké následky, každý novopečený otec jde do naprosto neznámé situace, a i když si tisíckrát může říct, že to zvládne, ne každý je toho schopen. Každý muž je prostě jinak emocionálně naladěn a mnoho věcí vnímá ve svém nitru jinak, než by se mohlo zdát. Mnohdy „chlapák“ navenek, bývá „citlivka“ tam uvnitř, což ale není žádná prohra, právě naopak. Proto dostane-li se k porodu tatínek, pro kterého je příchod dítěte na svět směsicí hrůzy, bolesti, křiku a trápení, je možné, že nějaký čas bude trvat, než v sobě najde ztracenou touhu vůči své partnerce.

Co s tím?

Muž ve své ženě nevidí symbol své sexuální touhy, ale před očima se mu neustále přehrává film z porodního sálu, vaše bolest a krvavá scenérie, díky čemuž ho přestanete vzrušovat. Většinou se jedná pouze o dočasný problém, na jehož vyřešení je nutné, abyste partnerovi věnovala a dopřála čas. Tolik, kolik ho bude potřebovat. Někdy stačí týdny, jindy i měsíce. Je dobré být pro něj stále atraktivní a žádoucí.

Choďte upravená, čistě oblečená, lehce nalíčená a používejte jeho oblíbený parfém, který na vás vždy miloval. Netlačte na pilu, ale nebojte se o problému mluvit a sdílet své pocity. Sex je sice nesmírně důležitá součást každého partnerského života, ale právě v tomto případě je možná o něco důležitější společné trávení času ve dvou, pohlazení, úsměvy, malé dárečky nebo zamilované vzkazy. Touto cestou lze najít to pravé uspokojení a možná, právě díky tomu, najde váš partner ztracený klíč ke své touze vůči vám.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na