I když mnoho žen není spokojeno se vzhledem svých prsou, přece jen jsou pro ně nepostradatelným symbolem ženskosti, ale i mateřství. Přes mnohé remcání, nespokojenost, možné mindráky a stížnosti je pro nás podstatné, aby naše prsa byla zdravá a strašák jménem „rakovina prsu“ se nás vůbec netýkal. Toto onemocnění je však bohužel velmi časté a je podstatné zachytit jej na samém počátku. Tak má léčba mnohem větší šanci na úspěch. Ideálním pomocníkem při včasném zjištění jakýchkoliv zdravotních problémů prsou je právě jejich samovyšetřováníVíte, jak jej správně provádět?

Je obecně zažitým mýtem, že rakovina prsu postihuje ženy až po určitém věku. Nenechte se tím však ukolébat k nicnedělání. Je pravdou, že nejčastěji se rakovina projeví u žen starších, avšak není to nutným pravidlem. Po 45. roce věku jsou ženy preventivně odesílány každé dva roky na mamografické vyšetření. Lze jej však provést i dříve, pokud je na nemoc nějaké podezření, nebo se vyskytlo mezi blízkými rodinnými příslušníky. U mladších žen se někdy dává přednost ultrazvukovému vyšetření prsou, které zajistí v dané věkové kategorii zřetelnější výsledky.

Kdy se samovyšetření věnovat?

Svá prsa vyšetřujte pravidelně vždy jedenkrát za měsíc. Vhodné je sladění s menstruačním cyklem, jelikož jeho průběh může mít na vzhled prsou nemalý vliv. Nejčastěji se volí doba mezi 5. a 10. dnem menstruačního cyklu. Můžete si vždy konkrétní den poznačit do kalendáře nebo si dát do mobilu upomínku. Ke stažení jsou i aplikace, které vás právě v tyto dny upozorní, že je čas věnovat svým prsům pozornost.

Jak jej provést?

Nejprve si svá prsa pozorně prohlédněte před zrcadlem. Zpozornět byste měla v okamžiku, kdy se změní jejich tvar, jsou nesouměrná, objeví se zde jakékoliv změny na kůži nebo zvýrazněné žilní pleteně v této oblasti.

Prsa si prohlédněte nejprve v klidu. Poté zvedněte ruce, otočte se na bok a opět se zaměřte na jejich vzhled. Pak se věnujte vyšetření hmatem. Pravou rukou prohmatejte levý prs a levou rukou ten pravý. Důkladně se dotkněte třemi prsty postupně celého prsu až směrem ke klíční kosti. Krouživými pohyby v daném místě vždy trochu přitlačte, abyste vyšetřily i hlouběji uložené partie. Totéž proveďte vleže na boku. Prohmatejte takto i podpaží. Zaměřte se zvláště na to, zda neucítíte pod prsty nějaké nerovnosti, bulky nebo tvrdší místa.

S kým konzultovat případné obavy?

Může se stát, že shledáte, že je v prsou něco jinak, než bylo předchozí měsíc. Můžete nahmatat neznámý útvar, vzhled prsou může být pozměněný. Obraťte se pak na svého gynekologa, který vás vyšetří, případně odešle na specializované pracoviště, kde se provádí mamografické a ultrazvukové vyšetření. Není nutné hned propadat panice, že se právě u vás jedná o počínající rakovinu prsu. Může se jednat též o dočasné změny, zduření lymfatických uzlin z jiných příčin nebo o bulku tvořenou tukovou tkání.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na