Před příchodem moderního lékařství lidé po staletí používali sůl pro léčebné účely, jako je himálajská růžová, která se nachází v srdci himálajských hor v Pákistánu.

Extrahuje se ručně, bez použití výbušnin, a pak se suší na slunci. Stopové množství oxidu železa poskytuje charakteristický načervenalý – růžový odstín v produktu. Může mít různou velikost a strukturu – od jemně zrnitých, drobivých až po velké krystalické.

Je to produkt starověkých mořských sedimentů z jurského období (před více než 250 000 miliony let). Starověká civilizace používala himalájskou sůl k uskladnění ryb a masa a nazvala ji “bílým zlatem”.

Jaké minerály obsahuje?

Dr. Janet Starr, populární americký expert na zdravou výživu, nás zavádí do biofyzikálního výzkumu tohoto skvostného produktu. Růžové solné krystaly obsahují 84 základních lidských živin. To je skvělá alternativa ke stolní soli.

Klíčové minerály růžové krystalické soli jsou vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor a jod, mangan, molybden, selen a zinek.

Některé složky jsou toxické ve velkém množství, ale jsou dokonale bezpečné, pokud jde o himalájskou sůl. To je například olovo, plutonium a arsen. Dalšími součástmi, které jsou pro potraviny neobvyklé, jsou hliník a platina, síra, zlato a cín, rádium a beryllium, uran a titan.

Jaké je použití?

Rakouští vědci provedli podrobné studium příznivých vlastností růžové soli. Účastníci experimentu denně vypili s vodou určité množství. To vedlo k úžasným výsledkům: lidé začali lépe spát, měli větší energii, zlepšili koncentraci a zlepšili imunitu. Méně respiračních onemocnění, jasnější a koordinovanější práce všech orgánů a systémů, posilování vlasů a nehtů. Někteří zažili i dietní účinky růžové soli.

Ústní hygiena. Přidejte trochu soli do vody, nechte krystaly rozpustit. Použijte výsledný roztok k opláchnutí. To je dobrý způsob, jak bojovat proti špatnému dechu, bolesti a krvácení dásní. Optimální počet procedur: 3-4 denně.  Růžová sůl vytáhne hnis a také zabíjí bakterie, které způsobují zánět.

Proti akné. Růžová sůl může být také použita při léčbě akné, má vynikající čistící a exfoliační vlastnosti. Himalájská sůl je součástí široké škály kosmetických přípravků, jako je mýdlo a další.

Prevence nachlazení a chřipky. Vědci zjistili, že krystaly růžové soli přispívají k boji proti onemocněním dýchacích cest, posilují imunitní systém. K tomu je třeba připravit směs soli: do láhve čisté vody (340 ml) položíme několik krystalů himalájské soli, necháme stát 24 hodin. Vezměte 2-3 lžíce. l za den.

Parní inhalace.  Lžička soli, přidaná do hrnce vařící vody, pomůže zbavit se sinusitidy a suchého kašle.  Postup je standardní: dýchat horkou páru po dobu 15-30 minut.

Na hubnutí. Výše uvedený recept je vhodný pro snížení hmotnosti. Růžová sůl zlepšuje metabolismus, normalizuje rovnováhu vody a soli, spaluje nadbytečný tělesný tuk.

Pro bolesti kloubů se doporučuje užívat teplé lázně s přidáním ½ šálku fyziologického roztoku.

Hojení ran. Himalájské růžové solné krystaly namočené ve vodě – otřete řezné rány nebo škrábance pro rychlé uzdravení.

Zabraňuje dehydrataci. Nadměrná spotřeba soli vede k jeho akumulaci v těle. Samotné tělo může odstranit pouze 0,25 g chloridu sodného denně. A pro každý gram soli potřebujeme 23 g buněčné vody. Důsledkem je nerovnováha vody, dehydratace buněk, celulitida, žlučové kameny a kameny močového měchýře, dna, artritida a revmatismus. Na rozdíl od klasické soli obsahuje himalájská sůl všechny potřebné elektrolyty, které zabraňují dehydrataci.

Bolest uší. Navíc koncentrovaný roztok růžové soli snižuje bolest způsobenou ušní infekci, menstruační křeče, oslabuje průběh psoriázy a ekzémů, zabrání vypuknutí herpesu na kůži.

Podle článku v Tucson Examiner, himalájské krystaly solí pomáhají normalizovat spánek, posílit kosti, zabránit svalovým křečemi, stabilizovat krevní cukr, nasytit buňky vodní energií.

Kontraindikace

Bez ohledu na to, jak atraktivní jsou užitečné vlastnosti himalájské růžové soli, je třeba si uvědomit, že jako obyčejná sůl i tato sůl obsahuje hodně chloridu sodného. Způsobuje to hypertenzi a řadu dalších nebezpečných onemocnění.

Bezpečná průměrná denní dávka: jedna plná čajová lžička soli z Himaláje za den bez dalších silných zdrojů chloridu sodného ve stravě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na