Váš milovaný poklad vám kvete před očima a vy jen žasnete nad tím, jak se z toho malého bezbranného miminečka mohlo vyklubat tak zvídavé a bystré dítě. Pořádně ještě nechodí, pořádně ještě nemluví, ale vy byste přesto nerada něco v jeho vývoji zanedbala. Máte správný cíl a to je chvályhodné, na druhou stranu z podněcování dítěte není třeba dělat kvantovou mechaniku. Soustřeďte se na to hlavní.
-
Emoce
Nejdůležitější vklad, který můžete na konto dítěte učinit je bezpodmínečná láska, přijetí, radost z malých i velkých úspěchů, společně prožité smutky. Když vás dítě bude potřebovat, buďte tu pro něj. Pochvalte, pofoukejte, pomazlete, pohrajte si, nestyďte se tisíckrát denně říkat, že ho máte rádi, že ho milujete. Takhle vybudujete ve svém drobečkovi zdravé sebevědomí a důvěru v život obecně.
-
Sociální dovednosti
V první řadě má dítě vás, matku. Pak má mužský vzor – otce. Pro sociální vývoj jsou nesmírně prospěšní také sourozenci a prarodiče. Dopřejte dítěti zdravý sociální kontakt s rodinnými příslušníky všech věkových kategorií. Pokud dítě nemá sourozence v podobném věku, navštěvujte kurzy plavání, cvičení s dětmi, choďte do herniček nebo se scházejte s kamarádkami, aby se vaše batole naučilo fungovat v kolektivu, i když zatím od něj určitě ochotné půjčování hraček neočekávejte.
-
Myšlení
Batolecí mysl nejlépe rozvinete dostatkem moudře zvolených podnětů. Ne, to neznamená zakoupit deset svítících, zpívajících a edukačních hraček. Vsaďte na obrázkové knížky, kostky, vkládačky, puzzle, kelímky a dětmi nejoblíbenější – věci denní potřeby. Nezabraňujte dítěti v poznání. Prostě mu v kuchyni vyhraďte šuplík a dovolte mu skladovat nesmírně vzácný kelímek od jogurtu, lžičku a gumovou rukavici. Dovolte mu vyndávat a uklízet kolíčky. Buďte kreativní a na tomto poli ne až tak přísná.
-
Řeč
Nebuďte líná matka, mluvte na dítě. Komentujte své činnosti, jeho činnosti, pojmenovávejte věci, které potkáváte, oceňujte jeho snahy o povídání nebo napodobování. Rozvoji řeči napomáhají také čtení knih, říkání básniček a zpívání písniček.
-
Motorika
Existují dva typy motoriky – hrubá a jemná. Hrubá se týká lezení, chození, běhání, vožení kočárku, jízdy na odrážedle. Vytvořte svému batoleti prostor a možnosti, kde může tyto dovednosti trénovat. Jemnou motoriku, tedy motoriku rukou, nejlépe procvičíte uchopováním a manipulací s malými předměty (u toho budete muset asistovat) nebo třeba kreslením.
Nad výše zmíněnými oblastmi a radami nenaříkejte s pocitem, kolik práce ještě máte před sebou. Výchova dětí je příjemná a radostná životní etapa, která má nedocenitelný význam jak pro vás, tak pro vaše dítě. Užijte si to.
Více článků najdete na portálu mamci.cz