Co může být krásnější odraz rodinné pohody než každodenní, společná večeře? Dokonce i psychologové se shodují, že pokud je to jen trochu možné, měla by se rodina alespoň jednou denně setkat u jídelního stolu a popovídat si. Jak tento ideál co nejjednodušeji zavést do praxe?
Stavět základy pro zdravé a kultivované stolování můžete už v době, kdy dítě ochutná první příkrm. Krmte pravidelně a na stejném místě. Příkrmy podávejte lžičkou z misky. Kašemi z lahviček si možná krmení usnadníte, ale je to krok zpět.
Jakmile dítě začne sedět, mělo by dostat svou jídelní židličku a minimálně snídaně, obědy a večeře jíst v ní. Svačiny v podobě kousků ovoce, zeleniny nebo pečiva můžete naskládat na talíř a podávat například v obyváku.
Při jídle platí zásada: Co dítě zvládne samo, má dělat samo. Proto se nebojte mu dát lžičku do ruky ve chvíli, kdy o ni projeví zájem. Ano pár týdnů, měsíců bude trvat, než se nají kulturně, ale pak budete mít zase o práci méně. Také pokud možno co nejdříve začněte ostatní tekutiny kromě mléka podávat v hrníčcích s pítkem a později v klasických plastových hrníčcích. Čím je dítě mladší, tím snadněji se učí. Raději novou dovednost nacvičujte s vodou, vyhnete se hysterickým záchvatům z oslazené podlahy. Také se nebojte v pravou chvíli ke lžičce přidat vidličku a později také nůž. Děti jsou často schopnější, než si myslíme.
Chcete-li v dítěti podpořit kladný vztah ke stolování i k jídlu obecně, měli byste mu dopřát:
-
Vlastní místo u stolu
Ať už v židličce nebo na dospělácké židli, ale rozdělte si místa u stolu a nestřídejte je. Každé dítě potřebuje mít jistotu, že toto místo náleží jen jemu.
-
Vlastní nádobí
Sada nádobí s oblíbeným dětským motivem působí jako výborný motivační nástroj. Dítě se cítí důležitě, rádo odjídá, aby odhalovalo obrázek na talíři.
-
Stejné jídlo jako ostatní
Tímto bodem se můžete řídit nejdříve od jednoho roku věku. Málokteré dítě je natolik odolné, aby s chutí snědlo bezbarvou kaši, když vy máte lesknoucí se řízky a červený rajčatový salát. Jakmile je to možné, snažte se přizpůsobit vaření právě dítěti, dávejte všem stejné jídlo, s tím, že dospělí členové si jej dochutí přímo na talíři.
Nechcete-li u dětí budovat nezdravé návyky, neučte je jíst u televize nebo s padesáti hračkami na stole, kdy s každou další lžičkou nosíte další. Některé děti jsou fanatičtí nejedlíci, tam se samozřejmě bez zabavení pozornosti neobejdete, ale nedělejte z těchto pomocných prostředků pravidlo. Jdete-li ovšem s dítětem do restaurace, klidně mu dovolte vzít si s sebou jednu, dvě hračky.
Aby domácí stolování bylo příjemné, učte děti pravidlům chování u stolu, buďte příkladem a nezapomeňte, že příjemnou atmosféru nenavodí pouze dobré jídlo, ale také nálada, která u stolu panuje. Zapomeňte na pravidlo, že u jídla se nemluví. Nechte děti mluvit, ptejte se jich na to, co zažily, užijte si to.
Více článků najdete na portálu mamci.cz