Škodlivé návyky a lidské zdraví jsou středem zájmu vědců po celém světě. Neexistují žádné důkazy o tom, že všechny jsou rozhodně škodlivé. Studie vlivu špatných návyků na lidské zdraví však vždy dokazuje, že takoví lidé jsou ohroženi nejvíce. Faktem je, že špatné návyky mají negativní dopad na zdraví nejen přímo, ale i nepřímo, protože znemožňují vedení zdravého životního stylu.

Jak škodlivý je alkohol pro tělo?

Negativní účinky alkoholu se zpravidla ukážou po letech. Mezitím uživatelé bojují jen s kocovinou, kterou lze snadno vydržet.  Proto je důležité vědět, jaká zdravotní rizika hrozí pravidelnou konzumaci alkoholu, a na základě těchto informací učinit správné rozhodnutí.

Velký starověký řecký myslitel Aristotele poukázal na to, že alkoholová intoxikace je “dobrovolné krátkodobé šílenství”. Zhoubné účinky alkoholu ovlivňují činnost všech systémů lidského těla: kardiovaskulární, trávicí, hematopoetické, imunitní, reprodukční a další. U velkého množství požívání alkoholických nápojů je zvýšená úmrtnost. Zvláště postižení rodičů alkoholiků jsou novorozenci, děti a mladí lidé, kterým se rozvíjí organismus a tvoří se osobnost.

Teratogenní dávka (tj. způsobující deformace) etanolu se považuje u denního příjmu 60-80 ml (0,5 litru vína nebo 6 lahví piva). Ze současného hlediska by alkoholické nápoje měly být považovány za komplexní karcinogeny (látky, které způsobují nádory), neboť se zpravidla nepoužívají ve formě čistého ethanolu, ale obsahují produkty aditiv a destilace, mezi nimiž jsou nitrosaminy, aflatoxiny, polycyklické uhlovodíky a další xenobiotika. Podle francouzských vědců pravděpodobnost rakoviny u alkoholiků ve srovnání s nepijícími je 5,5krát vyšší u nádorů v ústech, 10krát u laryngeálních nádorů a 17krát více u jícnu.

Nadměrná spotřeba alkoholu vede ke zvýšenému riziku melanomů v prsu a štítné žláze, protože alkohol působící na hypofýzu vytváří přebytek různých stimulujících hormonů, které vedou k růstu těchto typů nádorů. V počátečním stadiu zneužívání alkoholu mají lidé tendenci mít nadváhu, protože alkohol sám o sobě je vysoce kalorický výrobek a při vstupu do žaludku způsobuje podráždění sliznice, opakovaně zvyšuje chuť k jídlu.

Vzhledem k tomu, že alkohol je považován za omamnou látku, po jeho užívání člověk usne a nahromaděné kalorie jsou uloženy v tukové tkáni. U pijáků je prevalence takových donosologických stavů jako snížení nespecifické imunorezistence těla, nerovnováha v aktivitě enzymových systémů, biochemické parametry, změny v parametrech hormonálního stavu, zvýšená nevysvětlitelná podrážděnost a přerušovaný defektní spánek. V pokročilých případech hrozí cirhóza jater, myokardiální dystrofie, hypertenze, rakovina.

Osoby zneužívající alkoholické nápoje mají depresivní syndrom, trpí nespavosti, únavou, nastávají potíže v rodinných vztazích, nedostatečná sebekritika jejich jednání, neplnění slibů příbuzným, přátelům, kolektivu, v raném věku vzniká impotence, které se pijáci jen obtížně zbavují.

Jak na lidské tělo u mužů a žen působí pivo?

Pivo v posledních letech se stává oblíbeným nápojem mladých. Dobré pivo se vyrábí z chmele, „mladšího bratra“ konopí. A konopí je narkotikum a surovina pro výrobu marihuany. Osoba, která konzumuje jednu láhev denně, 200-500 ml piva, je již narkomanem. Zpočátku, s malou závislostí na alkoholu, ale v budoucnu je v kombinaci s jinými alkoholickými nápoji již skutečně závislá.

Působení piva na ženské tělo je obzvláště nebezpečné: dívka, která pije pivo, a její hormony tvrdě pracují, se v budoucnu nebude zajímat ani o Pavla nebo Petra, sex ji nebude mnoho říkat. Navíc se jí zakrátko objeví na obličeji vrásky a zhrubne hlas. Stejně jako u dospělých žen po 40-50 letech v menopauze. Další hrozba – tvorba cysty, dysfunkce vaječníků, endometrióza.

Negativní vliv u muže – potlačení produkce testosteronu, čehož výsledkem je tzv. “Pivní pupek”.

Negativní vliv u obou pohlaví:

Podráždění sliznice, poruchy žaludečních šťáv

– zánět žaludku, zácpa, depresivní stavy, pocit těžkého žaludku

Porucha antitoxický funkce

– rozvinutí zánětlivých procesů od hepatitidy po cirhózu jater

Dysfunkce regulace vylučování vody a ve vodě rozpustných látek

– slabost v nohách, nespavost, podráždění, zhoršení imunity, ledvinový infarkt, rozvrácení srdečního rytmu

Přeplnění cév, srdce se obalí do vrstvy tuku

– arytmie, vysoký krevní tlak, mělký dech, koronární srdeční choroba až mrtvice

Dysfunkce přirozeného procesu vstřebávání živin

–  pankreatitida

Co z toho plyne?

Že dát si jedno pivko denně škodí a ne jak se mnozí domnívají, že popíjením pivka je úplně vše v pohodě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 


Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na