První pomoc při vdechnutí – malé děti, zejména kojenci a batolata, jsou velmi zranitelné, co se týče různých malých předmětů. Ačkoliv by na každém výrobku (např. hračce) mělo být napsáno, že není vhodná pro děti do 3 let, může se stát, že si dítě nějaký malý předmět strčí do nosu, popř. ho vdechne apod.
Jaké předměty jsou dětmi nejčastěji vdechnuty
Takových věcí je opravdu mnoho. Může se jednat o jídlo (bonbony, oříšky, semínka), hračky nebo jejich součásti, které se dají snadno odpojit, atd.
Jak poznáme, že dítě něco vdechlo
Poznáme to velmi jednoduše: dítě se rozkašle, nemůže se nadechnout, po delší době již sípá a modrá v obličeji. Pokud by mu nebyla poskytnuta první pomoc, může dojít až k zástavě dýchání, bezvědomí a v nejhorším případě k úmrtí dítěte.
Jaká je tedy první pomoc
Někdy – pokud se předmět nedostal hluboko do dýchacích cest, je možné jej vysmrkat (pokud uvízl v nose), nebo vykašlat (pokud uvízl v krku, obvykle v oblasti hlasivek). Pokud se tak nestalo, pak si miminko položíme bříškem na předloktí a hlavičkou dolů, a přiměřenou silou (ani málo, ani moc) jej několikrát udeříme mezi lopatky. Větší dítko předkloníme a pokračujeme stejně. Pokud se nám to ani takto nepodařilo, zavoláme záchranku. Dostane se nám poučení jak pokračovat – někdy je nutné do příjezdu sanitky provádět umělé dýchání, popř. i masáž srdce.
Jaká je prevence proti vdechnutí
Prevence je jednoduchá: nenechávat malé dítě o samotě, nedávat mu potraviny, které se dají vdechnout, kontrolovat všechny hračky, a to nejen z hlediska toho, zda splňují normy pro menší děti, ale také jestli nejsou rozbité apod.
Více článků najdete na portálu mamci.cz