ruce

Je velmi jednoduché, přijít do obchodu a koupit si prostředek na nádobí. Jsou levné, krásně pění a mají dokonalé čisticí schopnosti – už jste ale přemýšleli o tom, co se skrývá uvnitř této lahve? I když existují i ekologické varianty, které nabízejí čisté přísady bez chemikálií, ty mohou být zase drahé. Avšak vytvořit si vlastní prostředek na nádobí může být ekologické a zároveň levné!

Komerční prostředek na nádobí

Při přezkoumání několika běžných detergentů na ruční mytí nádobí pracovní skupina pro ochranu životního prostředí (EWG) zaznamenala určité obavy ohledně mnoha složek, které způsobují rakovinu, poškození DNA, problémy se zrakem, potíže s trávením, jakož i potenciální poškození orgánů a nervového systému. Také existují určité obavy o účincích na dýchací cesty, a že některé složky mohou způsobit alergie a podráždění kůže.

Existuje dokonce i velká obava týkající se toxicity pro vodní život, protože to, co jde do vašeho odtoku, se může dostat do životního prostředí. EWG dává řadě běžných prostředků na mytí nádobí nízkou známku „D“, což znamená, že existuje vysoká pravděpodobnost nebezpečí pro zdraví nebo životní prostředí.

Větší nebezpečí, než si myslíte

Zde jsou některé specifické přísady, které se běžně vyskytují v běžných mycích prostředcích (výčet není rozhodně úplný):

Methylisothiazolinone

Problém této látky spočívá v tom, že je silně toxická vzhledem k vodnímu prostředí. Vyvolává podráždění pokožky, alergie.

Vůně

Uměle přidané vůně v komerčních prostředcích mohou způsobit podráždění pokožky, alergie, negativní účinky na nervový systém a dýchací cesty, ale jsou také toxické pro vodní prostředí.

Tartrazin

Může způsobit rakovinu, je toxický pro vodní prostředí a ochromuje obecné systémové/orgánové účinky.

A další nebezpečné látky – jejich výčet je poměrně dlouhý. Srovnejte obsah komerčních prostředků s obsahem níže uvedeného levandulového prostředku na nádobí.

Levandulový prostředek na nádobí

Příprava vám zabere maximálně 10 minut.

Ingredience:

 • 150 ml kastilského mýdla,
 • 40 g strouhaného kastilského mýdla,
 • 4 lžíce uhličitanu sodného,
 • 120 ml vody,
 • 30 kapek citronového esenciálního oleje,
 • 30 kapek levandulového esenciálního oleje.

Příprava:

 • Strouhané mýdlo smícháme s uhličitanem sodným.
 • Vodu přivedeme k varu a poté ji nalijeme na ingredience. Pomocí metličky promícháme.
 • Přidáme zbylé ingredience.
 • Dobře promícháme.
 • Po vychladnutí přelijeme do lahvičky, ze které budeme prostředek užívat.

Použité ingredience a jejich význam

Uhličitan sodný

Uhličitan sodný je velmi podobný sodě na pečení (kterou můžeme také použít), avšak má o něco větší čisticí vlastnosti. Je to přírodní mycí prostředek a osvěžovač a může být používán k čištění většiny povrchů v domácnosti. Pomáhá odstraňovat mastnotu, je naprosto přirozený a 100 % bez vůně a bez fosfátů.

Kastilské mýdlo

Kastilské mýdlo je klíčovou složkou domácího mýdla, protože pomáhá přidávat texturu a objem do směsi. Pokud chcete hustější směs, můžete přidat o něco více strouhaného kastilského mýdla. Toto mýdlo je vyrobené z rostlinných olejů, což z něj činí dobrou volbu i pro vegany.

Citronový esenciální olej

Citronový esenciální olej poskytuje nejen příjemnou citrusovou vůni, ale je skvělý při odstraňování mastnoty. Je dokonce považován za jednu z nejlepších antimikrobiálních silic na planetě, což je přírodní dezinfekční látka.

Levandulový esenciální olej

Levandulový olej má nádhernou vůni a aromaterapeutické účinky, takže i u mytí nádobí můžete meditovat. Kromě přirozené antioxidantní ochrany, které mohou vniknout do pórů pokožky při použití s ​​tekutinou na mytí nádobí; a také při vdechování má fenomenální výhody. Levandule je známá pro zlepšení vaší nálady a relaxaci.

Varování na závěr

Stejně jako každý jiný výrobek, pokud zaznamenáte podráždění, okamžitě ukončete jeho užívání. Ačkoli tyto složky jsou jemné, mohou způsobit alergickou reakci. Můžete také použít různé esenciální oleje, které můžete upřednostňovat nebo mít lepší zkušenosti s používáním. V případě potřeby vyhledejte lékaře. Vyhněte se oblasti očí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno