Dosud bylo zjištěno, že špatné návyky a kouření zničí zdraví velmi rychle, jsou nejdůležitějším důvodem ke snížení očekávané délky života. Pravidelný kuřák s každou kouřící cigaretou si zkracuje život o 6 minut. Kouření je hlavní příčinou rakoviny plic. Mezi mladými lidmi se zvyšuje počet lidí, kteří používají žvýkací tabák. Jeho použití vede k rozvoji leukoplakie, rakoviny jazyka, nemoci a ztráty zubů.

Vliv kouření na lidské tělo je děsivý, pryskyřičné látky zničí imunitní systém, nikotin zabíjí nervové buňky. Pravděpodobně jste potkali lidi, kteří kouří cigaretou pomocí náustku. Při kouření tabáku se vytvářejí tisíce toxických látek. Náustek zadrží jen část dehtu, zbytek vniká do plic. Kanálky v plicích se postupně zužují. Ale nutriční buňky potřebují určitý průtok krve. Přes zúžené průchody je snížen průtok krve. Srdce, místo 60 kontrakcí, musí vydat 70-80, aby zajistilo výživu buněk. Celé tělo pracuje s napětím, buňky se dusí. Také ostatní orgány jsou otráveny.

Nikotin jako droga

Musíte si uvědomit, že nikotin je droga. Pokud je kouření kombinováno s alkoholem, pak je to strašná směs. To je začátek konce tohoto člověka. S touto kombinací hrozí náhlá smrt i u mladých lidí z blokády krevních cév. Bylo zjištěno, že socioekonomické faktory ovlivňují věk nástupu kouření: dospívající, kteří patří do nižších socioekonomických skupin, začínají kouřit dřív. Dvakrát častěji teenageři, jejichž rodiče kouří. Obecně platí, že adolescenti nejsou dostatečně vědomi škod způsobených kouřením, ačkoli většina z nich přiznává, že kouření je nebezpečné pro zdraví.

Teenageři jsou si jisti, že budou kdykoli moci přestat kouřit. Navíc je zde hrozba chronických onemocnění. Když tělo roste, je zde proces obnovy buněk. Na místě jedné buňky se tvoří 2-3 nové, trvá to až 25 let. Po 25 letech věku a až do 35-40 let jedna buňka nahradí jednu mrtvou a po 40-50 letech se narodí jedna nová buňka, v průměru na 1,5-2 mrtvé buňky. Postupně se lidské tělo stává menší, jako by se vysušilo.

Jak kouření zkracuje život

Jedná se o přirozený proces stárnutí. Kouření rychle tento proces urychluje. Předpokládá se, že pokud člověk kouří 10 cigaret denně, pak za 50 let kouření, zkracuje svůj život o 5-8 let s hrozbou vážného onemocnění. Jedná se o aterosklerózu, onemocnění jater, ledvin, mozku a jiné nemoci. Buněčné membrány, které by měly být nejčistší, jsou již kouřením zničené a nemohou fungovat.

Kuřačky si musí uvědomit, že kouření vede k předčasnému stárnutí pokožky kvůli zhoršení toku krve, snižuje se do orgánů a tkání dodávka kyslíku, což vede k brzkým vráskám. Kromě toho u žen, které kouří, přichází menopauza v průměru o dva roky dříve, po které se často rozvíjí osteoporóza, kosti se stávají křehčími a snadno se lámou. U žen, které kouří, je zvýšené riziko rakoviny děložního čípku, dysmenorey a mimoděložního těhotenství.

V průmyslových zemích se kouření stalo zdravotnickým a společenským problémem.

Kouření a těhotné ženy

Když mluvíme o tom, jak špatné návyky ovlivňují zdraví, je jasné, že kouření je zvlášť nepřijatelné pro těhotné ženy. Kouření vede k obzvláště nežádoucím důsledkům, počínaje čtvrtým měsícem těhotenství během období placentárního oběhu. Kouření také více než dvojnásobně zvyšuje riziko narození mrtvého plodu. Každá cigareta zvyšuje rizikovost těhotenství.

Rizika pro dítě

  • Nižší porodní hmotnost miminka.
  • Vliv na vzrůst těla a vývin plic. Tyto děti jsou náchylnější na astma, rozvoj různých alergií, častěji infekce plic, záněty dýchacích cest a uší. Mají dvojnásobně nebo dokonce až trojnásobné riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců).
  • Srdeční onemocnění – matky kouřící v prvním trimestru těhotenství velmi zvyšují riziko srdečních vad u dítěte (20-70%).
  • Vliv na mozek – celkově může být ovlivněno chování dítěte, zejména problémy s chováním, zvýšená agresivita a hyperaktivita, poruchy učení a relativně nízké IQ.

Mezi další zdravotní rizika lze zařadit – problémy pohybového aparátu, sloní noha, obličejové vady, oční problémy, rozštěp, poruchy trávicího aparátu, hernie, nesestouplá varlata u chlapců, kožní defekty, a jiné.

Čím dříve přestane žena kouřit, tím lépe! Nejlepší je skoncovat s kouřením ještě před otěhotněním (kouření snižuje schopnost otěhotnění až o 40%), optimum je dva roky před plánovaným otěhotněním.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na