Poporodní doba je velmi náročné období ženy.
Tyto problémy způsobují dramatické hormonální změny.
Spousta maminek po porodu prožívá mírnou formu deprese, ale jsou i takové, které prožívají těžší formu deprese. Depresemi trpí většinou prvorodičky. Nejmírnější a nejčastější forma deprese po porodu je známa jako ,,dítě blues,, a vyskytuje se u 40% – 80%.
Co znamená baby blues
Je to mírná forma deprese, která se vyskytuje u 40 – 80 procent prvorodiček. Tato deprese vzniká v prvních deseti dnech po porodu a trvá 3 – 5 dnů. Někdy se může stát, že trvá déle.
Příznaky baby blues
Deprese
Zmatenost
Podrážděnost
Poruchy spánku a příjmu jídla
Nedostatek citů k dítěti
Těžší formy deprese
Těžší formou deprese myslíme poporodní psychózu. Tato onemocnění je velmi vzácná, ale závažná a nevyzpytatelná. Poporodní psychóza se vyskytuje u jedné až dvou porodů z 1000. Častěji depresí trpí maminky prvorodičky, které jsou starší pětatřiceti let. Psychóza se většinou projevuje do prvních čtyř týdnů po porodu, ale také se mohou objevit později a to například až 90 dnů po porodu. Tyto poruchy mají rychlý a těžký začátek. Ženy s touto poruchou trpí bludy, halucinacemi a mají velké sklony k sebevraždám.
Příznaky psychózy
Velmi silné rozrušení
Poruchy soustředění
Výpadky paměti
Neschopnost strat se o dítě
Bludy a halucinace
Noční můry
K těmto poruchám mohou přispívat psychologické a sociální faktory. Emotivní a psychosociální faktory mohou působit jako stresory a ovlivňovat sebevědomí ženy.
Proto je velmi důležité, aby všechny maminky měly v období těhotenství a po porodu pohodu, velkou oporu a všechny domácí práce odsunuly na druhou kolej.
Pokud jsou sledované tyto příznaky, je velmi důležité okamžitě zahájit léčbu. Léčba bude trvat několik týdnů, nebo i měsíců. To už také bude záležet na podpoře rodiny.
Více článků najdete na portálu mamci.cz