Velmi častý scénář je u mnoha maminek asi takový, že jakmile uvidí dvě čárky na těhotenském testu, celý svět se jim obrátí vzhůru nohama. A to v případě, kdy je těhotenství očekávané – i v situaci zcela opačné. Na prvním místě se ve valné většině případů dozvídá o těhotenství partner ženy. Někdo pak s klidem rozhlásí tuto novinku hned mezi veškeré příbuzenstvo a známé a hýří radostí ze sdílení této události od samotného počátku. Na jaké překážky však můžete narazit v případě, kdy chcete přece jen těhotenství v prvních týdnech utajit před příbuznými, kamarády nebo kolegyněmi z práce?

Proč to nesdělit okamžitě?

Nejčastějším důvodem tutlání těhotenství jsou obavy, které přece jen jeho počátek obvykle doprovází. Ženy ví, že zejména první trimestr je velmi rizikový, a proto nechtějí hned v prvních dnech všem sdělovat, že očekávají potomka. Ještě větší opatrnost bude pochopitelně u párů, které již zažili spontánní potrat, nebo jiné závažné obtíže v předchozím těhotenství.

Jaké si přichystat výmluvy?

Samozřejmě, snadno po dobu pár týdnů utajíte těhotenství před tetičkou, kterou vídáte dvakrát do roka. Jak to však neprozradit před kamarádkou, se kterou každý týden prokecáte hodiny u vína, nebo kolegyní v práci, která vás sleduje osm hodin denně?

Někdy samozřejmě ani sebelepší zapírání nezabrání vznikajícímu podezření. Toto platí zejména v případě, že je vám od počátku těhotenství zle. Po jistou dobu můžete časté odchody na toaletu omlouvat předchozím bujarým večírkem, střevní chřipkou, nebo reakcí na špatné jídlo, ale rozhodně s tím nevystačíte více týdnů. Těhotenská nevolnost je vůbec nejvýraznějším příznakem, který může mnohé prozradit.

Dále ženy velmi často řeší, jak před kamarády omluvit to, že přestanou pít alkohol, případně kávu s kofeinem. nebo se jim nějak významně promění chutě v jídle. Abstinenci lze zdůvodnit braním antibiotik (dle svého zdraví si rovnou připravte důvod, na co imaginární léky užíváte). Ideální také je, pokud se na všechna setkání a oslavy začnete dopravovat autem, kterým chcete i bezpečně odjet. Můžete předem i všem navrhnout, že je dobrovolně odvezete domů. Takovéto alibi může být i po dlouhou dobu velmi neprůstřelné.

Některé maminky brzy pociťují, že se jim zvětšuje bříško. U štíhlých žen to může být změna, která je i pro okolí zjevná již v prvních týdnech těhotenství. Zde pomůže pouze volné oblečení nebo stěžování si na nabrané kilogramy po Vánocích či dovolené.

Kdy a jak to odtajnit?

Pokud dříve nastíněné výmluvy nebudou mít úspěch, zřejmě se z podezření přátel brzy stane veřejně sdílené tajemství. Pokud podezření získá jen někdo, kdo je vám opravdu blízký, můžete celou věc prozradit s tím, že se ale informace nebude šířit dále. Do kdy budete držet novinku v tajnosti, záleží jen na vás, někdo vyčkává do ukončení prvního trimestru, jiný až na to, kdy okolí zaregistruje rostoucí bříško.

Utajování úspěšně prochází zejména v případě, že vaše okolí netuší, že jste se snažili o početí miminka. Pak je již jen na vaší fantazii, jak to komu sdělíte. Je možné nachystat oznámení s fotografií z ultrazvuku, vyrobit speciální přání k očekávání vnoučete, nebo uspořádat rodinnou oslavu. Každý ať volí to, co je mu nejpříjemnější.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MonikaLili38 Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lili38
Host
Lili38

Moje těhotenství jsem odtajnila,až při odchodu na mateřskou dovolenou.

Monika
Host
Monika

Já sem to oznámila v práci tak, že jsem si vzala dva svoje památeční hrnečky, zanesla do kanceláře šéfky (v podstatě je to kamarádka), sezvala kolegy. Zvedla hrnečky nad hlavu a řekla “Tohle jediné si vezmu z práce, za rok jsem tu. Jdu marodit na rizikové těhotenství a 6 měsíců po porodu budu tady. Jen mi zalévejte kytky” Všichni na mě koukali a nevěděli, jestli si dělám srandu nebo né. Podala sem šéfce neschopenku a bylo hotovo .-) Vzala jsem si ty dva hrnečky a šla domů .-D