Zdroj foto: pixabay

Přírodní léčba je stále více vyhledávanou alternativou k běžným lékům nebo zákrokům. Na zahrádkách a balkonech přibývají truhlíky a květináče s bylinkami. S trochou nadsázky můžeme říct, že téměř na každý neduh se najde bylinka. Na co využít mátový olej a česnekovou tinkturu?

Mátový olej

Máta se dá snadno pěstovat jak na zahrádce, tak v truhlíku. Je poměrně nenáročná a dobře roste. Pokud jste ji nestačili zkonzumovat nebo jinak zpracovat, vyzkoušejte mátový olej. Na výrobu není složitý a může pomoci se širokou škálou zdravotních potíží.

Výroba mátového oleje

  • Ostříhejte mátu, nebojte se i radikálněji, snadno obrůstá. Nastříhejte ji na malé, drobné kousky. Nemusíte využívat jen listy, i ze stonků lze získat aromatické látky. Před nakrájením nejdříve ostříhané části zlehka opláchněte.
  • Nachystejte si sklenici a nadrobno nakrájenou mátu postupně do sklenice skládejte a trochu jednotlivé vrstvy přimáčkněte. Čím více se do sklenice vejde, tím je to lepší. Takto naplněnou sklenici zalijeme kvalitním rostlinným olejem, nejlépe zastudena lisovaným.
  • Nachystáme si vodní lázeň, kterou zahřejeme zhruba na 600 Sklenici dobře uzavřeme a vložíme na půl hodiny do připravené vodní lázně. Následně z lázně sklenici vyndáme a necháme směs macerovat 14 dní.
  • Po uplynutí doby přes husté sítko necháme olej vykapat. Nalijeme do lahviček a můžeme ihned mazat.

Na co mátový olej využít

Mátový olej můžete využívat v koncentrované formě nebo ředěný. Dobře funguje například na bolest hlavy. Kápněte trochu oleje na bříška prstů a rozetřete na spáncích. Chvíli masírujte, bolest by měla postupně odeznívat.

Pomůže namoženým a bolavým svalům. Stačí pár kapek například do trochy vazelíny, kokosového nebo jiného rostlinného oleje a svaly promažte. Skvěle se hodí do aromalamp a také na aromaterapii. Zlepšuje náladu, pomáhá uvolňovat nos při rýmě a celkově dýchací cesty.

Působí blahodárně také na naši pokožku, podporuje hojení, snižuje zarudnutí a otok, neutralizuje mikroby a plísně, zmírňuje pocit svědění a podráždění. Lze ho využít pro snížení pocitu na zvracení a při nevolnosti.

Mátový olej osvěžuje dech, namíchejte si ho s vodou do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte podle potřeby. Pár kapek do kelímku s vodou bude dobře fungovat jako ústní voda. Stejnou směsí můžete odpudit klíšťata a hmyz, pokud se na výletě občas postříkáte.

Zdroj foto: pixabay

Česneková tinktura

Česnek je ceněn jako jedno z nejlepších přírodních léčiv. Má celou řadu léčivých účinků, které oceníme zejména v zimě, když začne sezóna viróz. Má antibakteriální a antimykotické účinky, obsahuje celou řadu cenných látek. Česnek si nelze jen tak s něčím splést, pro jeho charakteristické a výrazné aroma.

Jak vyrobit česnekovou tinkturu

  • Budeme potřebovat 300 g česneku, ideálně z domácích zdrojů. Oloupeme ho a nakrájíme na kostičky, popřípadě rozlisujeme. Díky tomu se z rozrušených struktur uvolní léčivý alicin.
  • Nakrájený česnek nenecháváme příliš dlouho na vzduchu, ihned ho zalijeme 200 ml 40 % alkoholu. Přelijeme do tmavé láhve s uzávěrem, protřepeme a ponecháme 14 dní louhovat na chladnějším tmavém místě. Pravidelně promícháváme.
  • Po 14 dnech přecedíme přes sítko nebo plátýnko, abychom se zbavili pevných částeček, do tmavší lahvičky a necháme ještě dva dny odpočinout. Uchováváme v lednici.

Na imunitu i cévy

Česnek naložený v alkoholu si jednoznačně uchová více prospěšných látek, než jsme schopni přijmout při běžné konzumaci. Je výborný jako prevence před nemocemi v zimním období. Prospívá našim cévám, užívá se proti jejich kornatění a jako vazodilatans (roztahuje cévy).

Také účinkuje na snížení tlaku a při astmatu. Má antiseptické účinky a zmírňuje revmatické bolesti.

Jak užívat

Je dobré vyzkoušet, jak naše tělo bude reagovat. Proto začněte na malých dávkách, například 1 kapku do 100 ml vody. Vypijte před jídlem, nalačno. Pokud nepozorujete žádné potíže, můžete dávkování zvyšovat. Postupně se dostanete na 15-20 kapek 3x denně před jídlem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz


Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno