Ze všech stran slyšíte různé a často protichůdné informace o očkování. Některá jsou povinná a stanovená ze zákona, jiná jsou nepovinná a záleží čistě na vás, zda je vy nebo vaše dítě podstoupí. Přesto se dnes často setkáváme i s rodiči, kteří odmítají povinná očkování, aniž by k tomu měli závažný důvod. Jak to tedy s těmi očkováními je?
Povinná očkování jsou ze zákona
Váš dětský lékař zná očkovací kalendář a dokáže mu přizpůsobit všechna povinná i nepovinná očkování, a to dokonce i když vaše dítě nečekaně onemocní apod. Povinná očkování jsou obvykle proti těm nemocem, které jsou závažné, mohly by znamenat i smrt pacienta a na jejich celkovém vymýcení má zájem celá společnost. Jakmile je totiž společnost proočkována z 95 %, zvedá se šance na vymýcení nemoci i pro ty děti, které nemohou být očkované ze závažných zdravotních důvodů.
Mezi povinná očkování patří:
- hexavakcína – jedná se vlastně o vakcínu proti šesti nemocem najednou, a to záškrt, tetanus, dávivý kašel (černý kašel), virová hepatitida typu B, Heemophilus influenza b a dětská obrna,
- vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím – je to kombinovaná vakcína proti těmto třem onemocněním, fakultativně se k nim mohou přidat plané neštovice,
- přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli – toto přeočkování se provádí až v 5.–6. roce života,
- přeočkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně – provádí se až mezi a 11. rokem věku,
- další přeočkování proti tetanu vždy po 10–15 letech.
Nepovinná očkování
U nepovinných očkování vždy záleží na tom, jak se rozhodnete vy, rodiče. Berte samozřejmě v potaz to, zda cestujete do exotických zemí, jaké nemoci se vyskytly u vás v rodině apod. Všechny otázky ohledně očkování konzultujte se svým lékařem. Zeptejte se i na jeho osobní zkušenost – např. jaká očkování sám zvolil pro své děti.
Mezi nepovinná očkování patří
- Očkování proti pneumokokovým infekcím – tyto infekce jsou nebezpečné zejména pro děti a staré lidi, nejnebezpečnější komplikací je zánět mozkových blan.
- Meningokok – infekce, která může způsobit až smrt, někdy ochrnutí apod. Nejzávažnější následky má u malých dětí do 1 roku a u adolescentů.
- Virová hepatitida typu A – jedná se o klasickou žloutenku, tj. nemoc špinavých rukou, ovšem nakazit se mohou i lidé velmi čistotní, záleží také na tom, zda cestujete do exotických zemí apod., obvykle se doporučuje očkovat celou rodinu.
- Klíšťová encefalitida – zánět mozku, vyvolaný klíšťaty, je nebezpečný zejména pro staré lidi, děti jej obvykle prodělají jako silnější chřipku nebo nachlazení; záleží však také na tom, v jaké oblasti žijete, zda je tam větší výskyt nakažených klíšťat apod.
- Plané neštovice – nejedná se o závažné onemocnění, zvláště u dětí, a pokud jej prodělají, jsou doživotně imunní, nicméně někdy může být očkování vhodné ze zdravotního hlediska.
- HPV (lidské papilomaviry) – jsou viry, které způsobují zejména rakovinu děložního čípku, dělohy, ale i genitální bradavice, u chlapců pak rakovinu pohlavních orgánů; očkování se doporučuje dívkám (i chlapcům) před zahájením pohlavního života.
Jak se zodpovědně rozhodnout ohledně očkování
Zásadní věcí je zeptat se na očkování, všechny jeho klady i zápory a možné kontraindikace přímo svého pediatra. Ten vaše dítě nejlépe zná a ví, co je pro něj nejlepší. Další důležitou zásadou je, nechodit na očkování s nemocným dítětem. Obyčejná rýma může být příznakem nebo průvodním jevem závažnějšího onemocnění, a dítě by pak mohlo očkování hůře snášet, nebo by se u něj mohly projevit závažné vedlejší účinky vakcíny.
Více článků najdete na portálu mamci.cz