V létě by pro nás mělo být používání opalovacího krému samozřejmou a každodenní záležitostí. Nejde jen o to, abyste se nespálili a vyhli se nepříjemné bolesti. Nedostatečná ochrana před sluncem může mít i mnohem závažnější následky – i případů rakoviny kůže v posledních letech přibývá. Nepodceňujte tedy přípravu své kůže na letní dny a vyvarujte se nejčastějších chyb při používání opalovacího krému. Jaké to jsou?

Mažete se pozdě

Divili byste se, kolik lidí dělá tu stejnou chybu a to – mažou se až na sluníčku. Zásadní pravidlo zní, mazat se alespoň půl hodiny před pobytem na slunci. Většina krémů nás totiž nechrání bezprostředně po aplikaci.

Špatně krém nanášíte

Na celé tělo průměrné dospělé osoby přijde přibližně 6 čajových lžiček opalovacího krému. Spoustu lidí krém nanese v rychlosti, jen „aby se neřeklo“. V tomto případě se ovšem pečlivost vyplácí. Nezapomínejte na své zdraví a na škodlivé vlivy slunečního záření! Krém ideálně naneste rovnoměrně ve dvou vrstvách. Druhá aplikace slouží k tomu, aby byla chráněná i původně zapomenutá místa.

Namažete se jen jednou

Také se namažete opalovacím krémem jen ráno, než jdete k vodě a dál už to neřešíte? Odškrtnete si splněno a zbytek dne se nechráníte? Vaše pokožka to určitě pocítí. Pro účinnou ochranu je potřeba se mazat během dne průběžně – ideální je ochrannou vrstvu obnovovat každé dvě hodiny či podle potřeby (Vykoupete se, krém setřete ručníkem, zpotíte se…). Je také důležité na to dbát u zvláště dětí, jejichž pokožka je ještě citlivější.

Nemažete si celé tělo

Další častou chybou je vynechávání důležitých míst. Neustálé pečlivé mazání opalovacím krémem je sice otravné a zdlouhavé, ale také velmi důležité, obzvlášť v dovolenkových destinacích, kde je slunce ještě ostřejší. V takovém případě je potřeba myslet i na místa, která běžně nemažete – místa, na která zapomínáme jsou kupříkladu uši, nárty či chodidla.

Používáte krém s prošlou expirační dobou

U jídla hlídáme dobu spotřeby naprosto přirozeně, zatímco u kosmetiky, krémů a podobných věcí na to často zapomínáme. Přitom je to neméně důležité. Pro dostatečnou ochranu tedy nepoužívejte krémy s prošlou expirační dobou. Krém se může zkazit ale i kvůli způsobu zacházení. Jelikož krém často přenášíme z tepla do chladu a naopak, může to mít za následek oddělení jednotlivých složek a krém vás tak už nebude dostatečně chránit. Skladujte tedy opalovací krémy pokud možno ve stálé teplotě a před použitím pořádně protřepejte.

Krém s vyšší ochranou (UV faktor) používáte méně často, než krém s nižší ochranou
Další častá chyba. Zapamatujte si jednoduché, již zmíněné pravidlo – opalovací krém nanášejte ideálně každé dvě hodiny bez ohledu na to, jak vysoký faktor používáte.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno