V současné době stále narůstá počet párů, které mají problém s plodností. Problém znamená, že se jim nepodaří otěhotnět do 1 roku od počátku snažení. Dnes se podíváme na neplodnost u žen.

Problémy, které můžeme vyřešit samy

  1. Věk

Základním problémem současnosti je, že těhotenství odkládáme na pozdější dobu, ačkoliv ideální věk na první těhotenství se uvádí kolem 25 let. Snažte se tedy těhotenství neodkládat a pokud možno první miminko plánovat alespoň před 30. rokem věku.

  1. Stres

Další věcí, která nepříjemně ovlivňuje otěhotnění, je stres. Stres je samozřejmě normální reakce organismu, avšak pokud je neustálý a žijeme pod trvalým tlakem v zaměstnání, anebo dokonce z toho, že nemůžeme otěhotnět, pak se nám s největší pravděpodobností otěhotnět nepodaří. Stres se dá eliminovat správnou životosprávou, pohybem, dostatečným spánkem a odpočinkem. Pomáhají i jóga, meditace a další techniky.

  1. Nadváha vs. podváha

Žena, která chce otěhotnět, by měla mít ideální váhu (cca BMI 20–25). Jak nadváha (BMI nad 25), tak i podváha (BMI pod 20) v podstatě vylučují normální otěhotnění, protože příroda si sama reguluje, která žena bude schopná otěhotnět a donosit dítě. Snažte se udržovat si správnou váhu.

Problémy, které vyřešíte s pomocí lékaře

  1. Alergická reakce na partnerovy spermie

Jde v podstatě o onemocnění imunologické, neboť ženské tělo reaguje na mužské spermie, jako by to byl nežádoucí element a snaží se je zničit. Řešením bývá zavedení spermií přímo k vajíčku anebo umělé oplodnění metodou IVF.

  1. Endometrióza

Tato nemoc postihuje poměrně mnoho žen a je typická tím, že části výstelky děložní dutiny se dostávají mimo své normální uložení a mohou způsobovat srůsty na vejcovodech, vaječnících, nebo i cysty. Taková žena bude nejspíše nucena podstoupit umělé otěhotnění metodou IVF.

  1. Neprůchodnost vejcovodů

Neprůchodnost vejcovodů nastává často u žen s endometriózou anebo po prodělaném onemocnění gynekologického charakteru. Řešení chirurgickou cestou může být příliš zdlouhavé, takže lepší, rychlejší a mnohdy i vhodnější je umělé oplodnění metodou IVF.

  1. Malá zásoba vajíček ve vaječnících

Existují ženy, které mají od narození malou zásobu vajíček ve vaječnících, a tak vajíčka nedozrávají tak, jak by měla. Řešením je opět umělé oplodnění.

  1. Syndrom polycystických vaječníků

Při tomto onemocnění vznikají nové a nové cysty na vaječnících, dozrávající folikuly se neuvolní z vaječníků, rostou pod povrchem a stále jsou vytvářeny další. Normální otěhotnění je velmi znesnadněno, ne-li nemožné. Opět pomůže umělé oplodnění.

V každém případě, pokud je vám více než 35 let, začněte případné problémy s plodností řešit dříve než po roce snažení o otěhotnění. A také pamatujte na to, že v současné době pojišťovny přispívají na cykly umělého oplodnění pouze do 39 let věku ženy.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na