Mnoho lidí se domnívá, že křečové žíly jsou spíše vadou na kráse, ale v tomto případě se jedná více o závažný zdravotní problém, který navíc nevypadá na nohách vůbec hezky. Uvědomte si, že nohy vás nosí celý život a péče o ně je proto nezbytná počínaje prevencí, konče včasnou léčbou.

Jak poznat křečové žíly a co jsou vlastně zač?

Krevní oběh v nohách je veden vnitřním a vnějším systémem žil. Právě ty vnější, které se nacházejí pod pokožkou, mají za úkol odvádět krev z nohou a v případě, že se to nedaří, v žilách stoupne tlak a vznikají tzv. varixy neboli řečové žíly. Na pohled to mohou být jakési červené metličky na pokožce nebo hrudkovité vystouplé žíly nepravidelného tvaru. Na dotek mohou být bolestivé, ale projevují se i tupou bolestí a pocitem ocelových nohou, které jsou velmi nepříjemné. Všimnout si můžete také otoku v oblasti kotníků, které zmizí v případě, že zdvihnete nohy vzhůru. Tento stav se zhoršuje při vysokých teplotách nebo během menstruace a může vyústit ve velmi závažné zdravotní komplikace. Křečové žíly by se proto měly léčit už od prvních náznaků.

Prevence je vždy účinnější než léčba

Problémy s křečovými žílami mohou být dědičnou záležitostí, ale také se  mohou vyvinout v závislosti na nadváze nebo v případě sedavého stylu života či při častém dlouhodobém stání. Jako u všeho, i v tomto případě je nejdůležitější prevence. Pravděpodobnost vzniku křečových žil zvyšuje například nedostatek pohybu, nadváha, kouření, dlouhé stání nebo sezení, časté nošení podpatků, příliš těsné oblečení ale třeba i časté překládání nohy přes nohu. Pokud se vyhnete těmto situacím, uděláte svým nohám i žilám velkou službu. Stejně tak, pokud již máte problémy se žílami, měla by tato pravidla pro vás platit závazně bez váhání. Při problémech se žílami můžete prevenci zesílit nošením kompresních punčoch, které jsou považovány za základ prevence i hlavní pomůcku při již vzniklém problému. Seženete je v lékárnách i ve specializovaných prodejnách.

Kde ani prevence nezabere, pomůže už jen lékař

Za vznikem křečových žil můžou být však i zdravotní problémy, úrazy, záněty, hormonální změny nebo třeba těhotenství. Pokud konzervativní postup nezabere, je vhodné uvažovat o chirurgické léčbě dřív, než křečové žíly povedou k vážným zdravotním problémům, například k trombóze. Kromě klasické chirurgické léčby je možné vyzkoušet také sklerotizaci, která se používá pro léčbu středně velkých křečových žil s širokým spektrem možností léčby. Při této metodě je varixa napuštěna látkou, která zničí cévní výstelku žíly a vyvolá umělý zánět. Po několika dnech se takto ošetřená žíla vstřebá a nijak vás neomezí v běžném životě. Je však nutné nosit kompresní punčochy. Pak je tu ještě laserové ošetření, které se provádí ambulantně i při hospitalizaci a využívá efektu tepla pro přeměnu živé bílkoviny v neživou tkáň. Laserový paprsek vytvoří vysokou energii, kterou žilka vstřebává a tím se léčí. Prozatím jde o nejoblíbenější způsob léčby křečových žil, ale jistě se všichni shodneme na tom, že včasná prevence je vždy snazší a méně bolestivá než jakákoliv následná léčba.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na