Název moučnivka je vlastně dosti výstižný. Lze ji totiž snadno poznat – při pohledu do pusinky dítěte uvidíte na jeho jazýčku a na vnitřku tváří bílý povlak, jako by někdo tyto části posypal moukou. Co za jejím vznikem stojí a jak si s ní poradit?
Přemnožené kvasinky
Odborně se moučnivka označuje jako soor nebo orální kandidóza. Nejčastěji se objevuje u malých dětí, výjimečně i u batolat. Původcem nemoci jsou kvasinky Candida albicans. Nejedná se o něco, co by bylo našemu tělu cizorodé. Běžně se u nás vyskytují, avšak obtíže nastávají až ve chvíli, kdy se přemnoží a imunitní systém není schopen adekvátně reagovat.
Ne vždy mizí po pár dnech
Pokud se onemocnění objeví jen v lehké formě a děťátko jej zvládne, obvykle příznaky do pár dní vymizí i bez jakéhokoliv zásahu. Horší je situace v momentě, kdy dítě sice infekci zvládne, ale dojde k přenosu na kojící maminku, konkrétně na prsní dvorce a bradavky. Kojení se pak může stát velmi bolestivou záležitostí a je nutné vyléčit dítě i maminku.
Závažný průběh může mít kvasinková infekce u dětí se sníženou obranyschopností nebo u nedonošených miminek. Rizikovější skupinou jsou též děti maminek, které v těhotenství zanedbaly léčbu kvasinkové infekce. K nákaze pak může dojít během porodu při průchodu miminka porodními cestami.
Při těžším průběhu může dojít k roznesení infekce po celých ústech. Napadená místa začínají být bolestivá a mohou krvácet. To má samozřejmě neblahý vliv na celkovou spokojenost miminka, může být plačtivé, obtížně usíná, častěji se budí.
Další přidružené obtíže
Uvádí se spojitost mezi vznikem moučnivky v ústech a plynatostí u miminka. Kvasinky totiž jsou pravděpodobněji přemnoženy i v ostatních částech trávicí soustavy. Děťátko tak může trpět bolestí bříška, může mít i vyšší sklon ke vzniku opruzenin.
Samoléčba nebo pomoc pediatra
Při lehčích formách se moučnivka objeví a po pár dnech velmi rychle ustupuje. Je dobré nechat tělo, aby si s infekcí samo poradilo. Pokud se to však nestane, obraťte se na pediatra dítěte. Neodkládejte to v případech, kdy se přidají obtíže při kojení.
Některé antimykotické přípravky zakoupíte bez receptu, jiné pouze po předepsání lékařem. Dříve se nejčastěji užívala genciánová violeť. Od jejího užití se dnes však již ustupuje pro možné karcinogenní účinky. Předepisován dále bývá Nizoral, Mycomax nebo Pagavit, využít lze i homeopatickou léčbu (obvykle Borax nebo Monilia Albicans).
Více článků najdete na portálu mamci.cz