Med je oblíbené sladidlo, které najdeme téměř v každé domácnosti. Blahodárné účinky na naše zdraví jsou všeobecně známé. Med však může být i silným alergenem.
Jaké jsou účinky na zdraví?
- Podpora při snížení vysokého tlaku – obsahuje acetylcholin, který rozšiřuje malé cévky a tím přispívá ke snížení tlaku. Nelze s ním nahrazovat léky, ale může být využit jako doplněk léčby.
- Nachlazení, kašel – med je žádaným doplňkem léčby při nachlazení. Usnadňuje vykašlávání hlenu z plic. Hojivě působí na sliznice, bylinný čaj doplněný medem je účinnou doplňkovou léčbou.
- Trávení – dokáže podpořit činnost střev a hojí zanícenou sliznici, využívá se i při zácpě.
- Neklid, nespavost – med uklidňuje, kdo by neznal med s teplým mlékem, když nemůžete usnout.
- Kosmetika – přidává se do krémů, pleťových masek a šamponů. Dokáže pěkně zjemnit a zvláčnit.
- Přírodní antibiotikum – dokáže ničit bakterie a posílit obranyschopnost.
Kdy může škodit?
Pokud se prokáže alergie na med, je opravdu nevhodné ho konzumovat. Zvlášť obezřetní musíme být u malých dětí. U alergiků po dotyku pokožky s medem dochází ke svědivým ekzémům. Po pozření medu dojde nejpravděpodobněji k trávicím potížím – průjem, bolesti břicha, zvracení. Může ale i dojít k vyrážce, dýchacím potížím, slzení očí. Velmi vzácně k anafylaktickému šoku. U dětí do 18 měsíců by neměl být podáván vůbec a to z důvodu obsahu pylových zrnek, které med obsahuje.
Věnujte pozornost také výběru medu a zemi původu. Nejmenší pravděpodobnost vyvolání alergické reakce je u medu, který byl vyroben v oblasti, kde žijete. Obsahuje pylová zrna, na které jste běžně zvyklí. Vyvarujte se koupi medu ze vzdálených a exotických oblastí, může obsahovat pylová zrna z exotických rostlin, na které nejsme zvyklí a vyvolat tak alergickou reakci.
Více článků najdete na portálu mamci.cz