Masáž kameny s horkými a studenými kameny je široce používána. Techniky provádění jsou různé, ale všechny mají pro tělo velké výhody. Tyto metody jsou užitečné i pro zdraví dětí.

Jaké kameny k masáži použít

Když už mluvíme o masáži s horkými kameny, je naprosto přirozené zvolit si vhodný materiál pro tento postup. S jakými kameny lze provádět “horkou” masáž tak, aby se hojivé teplo udrželo co nejdéle? Takové postupy se provádějí pomocí čedičových kamenů, protože jejich porézní struktura umožňuje dlouhou dobu ohřátí a hladký, leštěný povrch při styku s pokožkou dává příjemné pocity.

Černý čedič, podle zakladatelů kamenné terapie, má horkou mužskou energii Slunce a symbolizuje kosmickou sílu jangového hnutí.

Možná proto dokonce i relaxační masáž s čedičovými kameny naplní tělo vnitřní silou a vědomím – s touhou po akci. Tyto kameny mají vysokou tepelnou kapacitu a nízkou hygroskopičnost. Navíc je čedič odolný a hygienický. Pára pocházející z tohoto kamene vydrží dlouhou dobu. Profesionálové pro kamennou terapii používají 54 černých čedičů, z nichž většina je spárovaná, to znamená, že mají stejnou hmotnost a tvar.

To je velmi důležité, protože v podstatě masér pracuje s dvěma rukama a jeho pohyby musí být symetrické. Ve většině případů pacienti, kteří absolvovali procedury litoterapie, poznamenávají, že horká masáž nepřispěla jen tělu, ale i jejich myšlenkám. Najednou se jim podařilo nalézt řešení dlouhodobých problémů, pochybnosti zmizely a dříve nepřekonatelná překážka nyní stála jen stěží za pozornost. Není divu, že tradice masážních kamenů má tak dlouhou historii!

Přínosy kamenné masáže s horkými a teplými kameny

Masáž s horkými kameny zvyšuje tok krve a lymfy, aktivuje pocení, usnadňuje dýchání, uvolňuje svaly, stimuluje proces vylučování toxinů, obnovuje, čistí a tónuje tělo. Použití kamenné terapie s horkými kameny také spočívá ve skutečnosti, že účinek na klouby zmírňuje otok a bolest.

Hluboká desetiminutová masáž uvolňuje a energizuje, pokud trvá až 1,5 hodiny, pomáhá vyřešit mnohem závažnější problémy související se zdravím celého organismu. Je známo, že hypodynamie (tělesná slabost a zvýšená únavnost) je příčinou nejen nadměrné hmotnosti, ale také oslabení muskuloskeletálního a kardiovaskulárního systému.

Výhody pro tělo

Výhodou masáže s horkými kameny je, že tepelný účinek pomáhá zbavit se zánětlivých procesů a otoku ve spojích, reguluje práci srdce. Podle lékařských údajů masáž kamenů snižuje tachykardii nebo zvyšuje rytmus srdečních kontrakcí.

Současně kamenná terapie uklidňuje a zklidňuje nervový systém, dovoluje pacientovi ponořit se do klidného stavu relaxace, takže po masáži se cítí odpočinutý a plný energie. Hlavní postup kamenné terapie – masáž horkými kameny – je také nezbytná pro ty, kteří trpí nespavostí, jen několik procedur pomáhá obnovit noční spánek.

A nejdůležitější je, že sen se stává hlubokým, živoucím a dává potřebný odpočinek. Procedura kamenné masáže může trvat asi 1,5 hodiny, ale doba sezení se liší v závislosti na úkolech, které masér dává pacientovi, stejně jako na dostupnosti potřebného času. Dokonce i za pouhých 40 minut můžete dosáhnout velmi působivých výsledků, protože i během této doby masážní terapeut dokáže “chodit” po celém těle pacienta.

Oteplení je skvělý způsob léčby akutních a prodloužených respiračních onemocnění. Patří mezi ně koupele, komprese, hořčičná omítka, tření, náplasti, obklady, teplý nápoj. Teplo urychluje krevní oběh, zvyšuje ochranné funkce těla, pomáhá zbavit se kašle, rýmy, zánětu. Oteplení by se nemělo provádět, pokud je tělesná teplota pacienta zvýšena – je škodlivá pro srdce.

Kamenná terapie: výhody léčby studeným kamenem

Při masáži s chladnými kameny se kapiláry nejprve reflexují, krev proudí z povrchu těla do vnitřních orgánů, ale po chvíli se v mozku ozve obranná reakce: je třeba ohřát chladicí část těla! Srdce začíná pracovat aktivněji, kapiláry se rozšiřují, krev proudící do nich ohřívá pokožku, takže klient necítí vůbec žádné potíže.

Navíc oteplování, které začíná uvnitř těla a pohybuje se vlnami na povrch, je pozoruhodně povzbuzující. Studené kameny působí na lidské tělo ještě intenzivněji než horké. Výhodou masáže s chladnými kameny je to, že při výrobě energie zaměřené na oteplování těla se tělo připravuje na negativní účinky životního prostředí, aby bylo schopno odolat.

Postup léčby kamenem za studena stimuluje metabolismus i aktivitu periferního nervového systému. Je třeba mít na paměti, že plný účinek postupu se projeví až po jednom dni. Pokud pravidelně přijímáte procedury, skutečně můžete zlepšit své zdraví a už v případě jedné návštěvy v kamenné masážní místnosti se klient jednoduše cítí lépe, ale to neovlivní stav těla jako celku.

Po studené masáži potřebujete také desetiminutový odpočinek a šálek teplého bylinného nebo zeleného čaje. Po odpočinku po dobu nejméně půl hodiny bude pacient připraven se vrátit ke své obvyklé práci. Odborníci po kamenné masáži doporučují, aby se pacienti ve zbytku dne věnovali tichým záležitostem – čtení, chůzi. Je důležité pečlivě sledovat jejich stav.

Výhody pro tělo

Postup s použitím studených kamenů významně ovlivňuje mnoho procesů v lidském těle, a to nejen zlepšením zdraví. Terapie za studena má pozitivní vliv na imunitu, pomáhá prodloužit mládí a udržuje zdravý vzhled, eliminuje otoky a nezdravé zarudnutí. Lidé, kteří se snaží zhubnout, by měli vědět, že masáž s chladnými kameny stimuluje rozklad viscerálního tuku a glykogenu, což je skvělé pro pomoc při obnově bývalé štíhlosti.

Studené procedury – tření obličeje, krku a dekoltu s kostkami ledu – mohou ženy (a v případě potřeby i muže) zachránit před různými problémy s kůží. Led aktivuje procesy regenerace v buňkách dermis, způsobuje aktivnější pohyb krve a lymfy. Tyto procesy umožňují pokožce poskytovat zdravou výživu a eliminovat produkty buněčného metabolismu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na