Ruku v ruce s klimatickou změnou a potřebou ochrany životního prostředí dochází postupně i k návratu přírodních materiálů do různých oblastí našeho života. Výjimkou nejsou ani látkové plenky pro miminka, či menstruační vložky pro ženy. Z jakých materiálů mohou být a co nám to přinese dobrého?

Látkové pleny

Látkové pleny mohou být z bavlny nebo také z antibakteriálního bambusového vlákna. Kromě látkových plen seženete látkové kalhotky, které se dají nastavit na více velikostí, mají gumičky kolem nožiček proti protečení atd.

Látkové menstruační vložky

Všechny ženy jistě ocení bavlněné menstruační vložky. Pojmou stejně nebo i více tekutiny než klasické vložky, jsou příjemné na dotek a velkou výhodou je i to, že kromě bílé varianty savého proužku existuje i tmavá varianta – kdybyste se bály, že se bílý pruh nevypere.

Látkové prsní vložky

Pro kojící maminky zase existují látkové vložky do podprsenky, které zabraňují protečení mléka. Existují v různých barevných variantách, abyste je mohla sladit s kojicí podprsenkou.

Jaké mají látkové pomůcky výhody

Jednoznačnou výhodou je větší ekologičnost – pomůcky jsou opakovatelně použitelné, pleny například mohou používat všichni sourozenci postupně. Nedochází tedy k produkci ohromného množství odpadu.

Jako další výhodu můžeme uvést ekonomičnost – náklady na plenky nepřevýší náklady na jednorázové plenky, a to ani když do celkových nákladů započítáme praní. Navíc si můžete jedny plenky nechat pro všechny děti, po použití je můžete dále prodat atd.

Zdravotní přínosy jsou také neocenitelnou součástí látkových pomůcek. Jsou jemné, hebké, měkké, bez chemických přídavků, pokožka se pod nimi neopruzuje, protože dovolují přirozenou cirkulaci vzduchu.

Jak látkové plenky a vložky udržovat

Možná vás odrazuje, že musíte tyto pomůcky prát. Není to ale zase tak složité ani nepříjemné. Jak plenky, tak vložky skladujete v uzavřené nádobě s vodou až do té doby, než je vyperete. Perou se obvykle (podle výrobce) na 60 °C, většina moderních plenek se ani nemusí žehlit.

Bojíte se přebalovat dítě na cestách?

Máte strach, že na cesty se látkové pleny moc nehodí? Stačí si pořídit nepromokavý sáček na látkové pleny a můžete směle přebalovat i při cestování, u lékaře apod.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno