Zdá se vám, že vaše dítko nevyslovuje všechny hlásky správně? Nebo vás na to upozornila paní učitelka ve školce či paní doktorka při pravidelné pětileté prohlídce? Pak je načase poohlédnout se po logopedovi.

Správný čas

Při nápravě řeči hraje roli čas, a to ve dvojí podobě. Jednak v kolika letech by bylo dobré navštěvovat logopeda a pak také jak dlouho. Obecně lze říci, že ukončený vývoj hlásek a řeči je kolem pátého roku věku dítěte, napravovat se dá až do 7. roku věku. Pak už je špatná výslovnost natolik zafixována, že její náprava je stále obtížnější. A ohledně doby trvání logopedické nápravy je to u různých dětí velmi proměnlivé. Někomu stačí pár návštěv, aby si zafixoval správné „r“, někdo navštěvuje logopeda třeba rok nebo i rok a půl a tyto návštěvy se mu plynule přenesou ze školky i do školy.

Proč chodit k logopedovi v předškolním věku

Nejlepší čas na návštěvu logopedické ambulance je od 5 do 6 let věku. Jednak se s dítětem poměrně dobře pracuje, jednak mu logopedické povinnosti nezasahují do těch školních. Věřte, že dělat domácí úkoly v první třídě a k tomu denně cvičit logopedii bude nápor na dítě i na vaše nervy.

Jaké hlásky se nejčastěji napravují

Nejvíce problémů nadělají dětem hlásky „l“, protože neumějí správně opřít jazyk o horní patro/zuby. S tím se také obvykle začíná. Pak následují sykavky „s“, „z“ a „c“ a jejich měkké varianty „š“, „ž“ a „č“. Některým dětem můžou dělat problémy i hlásky „ď“, „ť“ a „ň“. A pak samozřejmě „r“, které nesmí být ani hrčivé, ani tzv. francouzské. Navíc „r“ musíme cvičit v různých postaveních – na začátku slova, na konci, jako slabikotvorné (krk) apod. Hláska „ř“ už je jen taková nadstavba nad „r“, takže kdo zvládl první hlásku, velmi dobře a rychle zvládne i tu druhou.

Jak často cvičit doma

Doma se opravdu doporučuje cvičit denně, protože i deset minut denně je lepší než dvě hodiny těsně před návštěvou logopeda. Navíc zkušený logoped to pozná, protože hláska, aby byla správně vyslovena, musí být zafixována – tj. dítě to musí zvládat automaticky, ne nad tím usilovně přemýšlet.

Jak děti motivovat

Ke každodennímu cvičení děti nejlépe namotivujete tak, že sami nebude otrávení z toho, že „to musíte udělat“. Dobré je procvičit listy od paní logopedky a přidat si vlastní slova, básničky a pohádky. Můžete také básničky spolu s dítětem vymýšlet. Za úspěšnou návštěvu logopedické ambulance, nebo – chcete-li za ukončení logopedického výcviku – můžete slíbit odměnu ve formě hračky, návštěvy cukrárny apod.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno