Ještě nevyužíváte dešťovou vodu? Pokud bydlíte v domě se zahradou, je to rozhodně chyba. Díky sběru dešťové vody se dá výrazně ušetřit na vodném a stočném, ale také bude vaše zahrada lépe prospívat, protože zalévání dešťovkou je pro ni lepší. Jak vybrat vhodné nádrže na dešťovou vodu?
Typ a materiál
Existují nádrže, které se umisťují nad zemí, ale také podzemní nádrže, které jsou esteticky ukryty a mívají obvykle vyšší kapacitu. S takovou větší nádrží už je možné uvažovat nejen o tom, že dešťovku využijete na zalévání zahrady, ale třeba také pro splachování WC a na praní prádla. Vodou se dají naplnit také dětské bazény, ale je třeba ji vhodně upravit.
Co se týče materiálu, existují betonové nádrže, které jsou velmi pevné, ale je s nimi složitá manipulace. Lepší volbou tedy mohou být třeba plastové monolitické akumulační nádrže, jejichž instalace je poměrně snadná a kvůli nižší hmotnosti se s nimi lépe pracuje.
Optimální objem
Volba správné velikosti je klíčová, aby byla dešťovka skutečně efektivně využita. Především je třeba vědět, pro jaké účely bude dešťová voda využívána. Vhodná je pro zálivku zahrady, mytí auta, do domu na WC i praní prádla. Nejmenší nádrže na dešťovou vodu mají obvykle okolo 1500 l, ty největší zase až 10 000 l. Volba závisí na velikosti střechy, ale také na vašich představách o využití vody.
Jaké příslušenství zvolit?
Volba příslušenství záleží na tom, jak kvalitní vodu chcete z nádrže získávat. Podle toho je třeba vybrat vhodné filtrační zařízení. Podle typu filtrace je potřeba filtr pravidelně čistit, což pro mnohé nemusí být příjemná práce. Pokud máte navíc v okolí hodně stromů, může to být poměrně často. Pokud chcete vodu využívat i v domě, bude nezbytná také dodatečná filtrace na rozvod užitkové vody v domě.
Dešťovku se ale určitě vyplatí sbírat, i kdyby jen na zalévání. Má to smysl pro vaši peněženku i pro přírodu.
———–Komerční článek———–