Během prázdnin se jistě budete i zamýšlet nad tím, na jaké kroužky bude vaše dítě chodit příští školní rok. Pomůžeme vám trošku se v nich zorientovat.
Podle čeho se řídit při výběru
Na začátek několik rad, čím byste se měli řídit:
- Zájmy a koníčky vašeho dítěte – je-li spíše sportovně založené, vyberte mu sportovní kroužek, oddíl apod., vykazuje-li umělecké sklony, zkuste výtvarný kroužek, hudební kroužek, nebo rovnou základní uměleckou školu v místě bydliště.
- Vaše finanční možnosti – zvažovat byste měli kroužky i podle svých financí; levnější bývají obecně kroužky pořádané školou, dražší jsou ty externí; mezi nejdražší kroužky patří hokej, parkour, judo apod.
- Časové možnosti dítěte – rozmýšlejte i s ohledem na čas: dítě, které přechází z prvního stupně na druhý, bude mít více vyučovacích hodin, a tedy méně času odpoledne; stejně tak dítě, které bude chodit na víceleté gymnázium; je také potřeba počítat s odpoledním vyučováním a tomu kroužky přizpůsobit.
Pokračovat v kroužku, nebo vybrat jiný
Obvyklým dilematem je také to, zda by mělo dítě pokračovat v kroužku, do kterého již chodilo, nebo vystřídat více kroužků, aby se tzv. „našlo“. Zde doporučujeme jednoznačně: pokud dítě kroužek baví a samo vyžaduje pokračování, nechte jej podle možnosti v kroužku pokračovat. Pokud již např. z kroužku „vyrostlo“ (třeba keramika), nabídněte jinou alternativu (výtvarný kroužek). Možnost vystřídat více kroužků je dobrá v tom, že dítě skutečně okusí všechny možné obory, a lépe se tak bude moci rozhodnout například i ohledně zaměření střední školy.
Kolik volnočasových aktivit
A poslední často kladenou otázkou je, kolik kroužků týdně dítě zvládne. Odhlédneme-li od toho, že každé dítě je jiné, určitě není dobré dítě přetěžovat, ale ani mu aktivitu odpírat. Dobré je, aby mělo alespoň 2 odpoledne zcela volná, a to z toho důvodu, že:
- si v klidu udělá domácí úkoly a připraví se do školy,
- má čas jen samo pro sebe a na kamarády.
A co se týče množství kroužků jeden den po sobě, pak doporučujeme volit 1, max. 2 kroužky za sebou, a to ještě ne stejného nebo podobného zaměření.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.maminka.cz, www.promaminky.cz, www.skrblik.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Komentáře 1