Zima se blíží a vypadá to, že nám nebude chladno jen venku, ale podle všeho i doma. Zdá se, že naši politici to neberou jako vtip, nýbrž jako realitu, že si doma budeme topit jen na 19 °C. Co s tím? Nabízíme vám přece jen nějakou pomoc.
Krb
Pokud máte rodinný dům a v něm krb, máte téměř vyhráno. Palivového dřeva je všude plno, a to kvůli kůrovcové kalamitě za poslední roky. Ne že by bylo úplně levné, ale přece jen se vyplatí v porovnání s topením elektřinou nebo plynem. Neměli byste sice přetápět, ale vytopit si obývací pokoj na 22 °C by neměl být problém.
POZOR: Při používání krbu nechte zcela jistě na podzim zkontrolovat komín a během zimního vytápění také často větrejte – spalování dřeva spotřebovává kyslík v místnosti!
Svíčky
Trochu tepla poskytnou i zapálené svíčky, které jsou velmi romantické a zkrášlují naše domovy již odnepaměti. Nenechávejte je ale bez dozoru a hlavně neumisťujte svíčky v dětském pokoji, v dosahu malých dětí, nebo zcela bez dozoru, ať nedojde k neštěstí!
TIP: I svíčky spotřebovávají při hoření kyslík, což se hodí jako výborný pokus pro děti: Zkuste, za jak dlouho zhasne svíčka, když na ni dáte sklenici.
Vaření a pečení
Je to sice poněkud zastaralý recept, ale jistě si vzpomenete, jak se u babičky dopoledne netopilo, protože se přece vaří a peče. Pravdou ale je, že zapnutá trouba nebo sporák místnost skutečně vyhřejí. Otázkou zůstává, zda to bude výhodné vzhledem k cenám elektřiny a plynu.
Potraviny s potenciálem zahřát tělo
V zimě bychom také zcela určitě měli změnit stravu. Místo studených a syrových jídel bychom měli do jídelníčku zařadit jídla teplá a teplé nápoje. Zahřívací schopnosti mají skořice, zázvor, hřebíček, bazalka a všechna ostrá koření.
Fyzická práce a cvičení
Víte, že fyzická práce i cvičení zahřeje? Proč si tedy v koutku pokoje nezařídit domácí posilovnu anebo neuklidit celý byt či dům? Fyzický pohyb zahřeje a teplo ve svalech zůstává ještě i po výkonu. Jakmile vám začne být zima, můžete se zachumlat třeba do deky.
Horká sprcha
Jedná se sice o diskutabilní metodu z hlediska spotřeby energie, která je třeba na ohřev vody, ale horká nebo teplá sprcha (či vana) opravdu zahřeje. Ne nadarmo si dáváme horkou vanu, když na nás leze nějaká choroba…
Televizní pytel
Již několik let se používá osvědčený televizní pytel, popř. deka, svetr nebo teplé ponožky. Ano, tím vším se můžete zahřát během studených večerů a nocí. A to si vůbec neděláme legraci, zachumlání do deky totiž dokonce spouští pozitivní pocity, a když si k tomu ještě uvaříte kávu nebo horkou čokoládu, na zimu panující venku (i doma) zcela zapomenete. Vytvoříte si totiž tzv. hygge atmosféru, kterou jsou známí především Dánové, odkud tento pojem pochází.
Svetry, vesty, šály
Pletené výrobky jsou na zimu jako stvořené. Jednak se pletením zabavíte za dlouhých zimních večerů a jednak vás příjemně zahřejí. To měla zřejmě na paměti i autorka zcela nové knížky o pletených a háčkovaných oděvech pro děti. V ní najdete návody nejen na šály, čepice, svetry, vesty, ale i rukavice, nátepničky, šaty, nebo dokonce polštářky do dětského pokoje. Všechny modely jsou velmi podrobně vysvětleny a součástí knihy jsou i nákresy. Fotografie pak zabírají nejen oděv jako celek, ale i detaily vzoru. Nakonec určitě oceníte rady ohledně péče o pleteniny a oživování starších věcí.
Pletené a háčkované modely pro děti | Knihy Grada
Zdroje: www.wikipedia.org, www.vitalia.cz, www.grada.cz