Jak rozpoznat úpal od úžehu – Kdo by se v létě rád nevystavil slunečním paprskům a nenechal se jimi po dlouhé zimě zahřát. Pro někoho pravý letní relax skutečně znamená celodenní opalování na pláži u moře, na trávě u rybníka nebo na zahradě před domem.

Ať tak či onak, vězte, že sluneční paprsky sice v jisté míře léčí a pomáhají, ale umějí bohužel i ublížit. Trpíte-li vy či vaše děti ekzémem, máte atopickou pokožku nebo lupy ve vlasech, bez potíží se hřejivým paprskům vystavte. V takovém případě totiž slunce zhojí problémy s kůží, svědivé projevy ve vlasech a díky vitamínu D, který se díky slunci v těle automaticky tvoří, si zvýšíte obranyschopnost a jste vůči nemocem více imunní.

Absorbujete-li však paprsky slunce jen kvůli zlatavě hnědé pokožce, zaděláváte si na problém, stejně jako tehdy, pokud při pobytu na slunci nepodceníte svoje schopnosti (či schopnosti vašich dětí) a slunce ublíží. Tehdy může dojít k úpalu či úžehu. Jak vlastně oba problémy od sebe rozpoznat a který z nich je nebezpečnější?

Úpal, jako nebezpečné přehřátí celého organismu

Úpal je typický v letním období, kdy vlivem silného slunečného svitu a tepla dojde k přehřátí organismu. Stejnou paseku však může vyvolat velké vedro v místnosti, vydýchaná místnost či nevětrané prostory s velkou intenzitou lidí. Tehdy dochází k poruchám termoregulace, při kterých se nadměrně tvořící teplo z organismu neodčerpává, ale v těle se hromadí. Tím dochází k přehřátí a, při velmi těžkých případech, i k smrti.

K úpalu může lehce dojít i vlivem těžké fyzické práce při vysokých teplotách či ve velkém vlhku. Dotyčný má vysokou horečku atakující až 42 stupňů, je slabý, malátný, unavený a může trpět bolestmi hlavy. Jeho kůže je velmi teplá a suchá, v obličeji bývá červený. Dalším projevem jsou křeče postihující i dolní končetiny, dech či puls dotyčného se nejprve zrychluje, ale nakonec zpomaluje a dochází k zástavě.

Jako okamžitá první pomoc se jeví převést postiženého do chladnější místnosti, kde proudí čerstvý vzduch. Pokud je to možné, jedná-li se třeba o dítě, velmi vhodné je, zajistit koupel o teplotě maximálně 25 stupňů, ale jen tehdy, je-li postižený při vědomí. Jako vhodná poloha je polosed či sed, s tím, že na hrudník, třísla, končetiny a hlavu přikládáte studené obklady. Důležitý je příjem tekutin. Je dobré popíjet slabou vychlazenou černou kávu, případně studený citronový čaj. Pokud však dojde k bezvědomí, rychlá lékařská pomoc je samozřejmostí, stejně jako stabilizovaná poloha na boku.

Úžeh je popálenina způsobená sluncem

K úžehu dochází jen a pouze vlivem slunce a slunečního svitu. V případě dlouhodobého pobytu venku, na slunečním svitu, bez pokrývky hlavy a dostatečného příjmu tekutin, hrozí komukoli tento problém. U dětí a starých lidí k němu dochází dříve, při mírnější intenzitě, dospělý člověk v produktivním věku potřebuje více času, ale ohrožena je každá věková skupina.

Jaké jsou projevy?

Příznaky bývají podobné těm u úpalu, proto je velmi důležitá anamnéza a pravdivé popsání situace, která vedla k nepříjemným projevům. Typická je horečka okolo 40 stupňů, dotyčný může zvracet a trpět bolestmi hlavy. Navíc hrozí nevolnost a křeče, které postihují dolní končetiny.

Za první pomoc se v tomto případě považuje přikládat na postižené místo odvar z černého čaje, tvarohu či podmáslí. Tyto obklady pohlcují nadměrné teplo a organismus částečně ochlazují. Je dobré donutit dotyčného popíjet studenou slanou vodu. V případě křečí se doporučuje na 1 l studené vody, použít 1 lžíci soli a popíjet. Ke křečím totiž dochází vlivem velké elektrolytové ztráty, tedy ztrát nejen vody, ale i minerálů. Slaná voda dodá chybějící látky a vhodně doplní ztracené tekutiny. Nutné je organismus chladit nejen zevnitř, ale i zvenčí, tudíž samozřejmostí jsou studené obklady.

Díky blížícím se teplým dnům je možnost vzniku úpalů či úžehů vcelku velká. Nepodceňujte působení slunečních paprsků a chraňte sebe i svoji rodinu vhodnými pomůckami, od pořádné kšiltovky počínaje po ochranný opalovací krém konče.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno