Ačkoliv si na své věci dáváte určitě pozor, občas se to prostě stane. Buď máte věcí víc, nebo cestujete s dětmi – a kufr, taška, bunda nebo cokoliv jiného je najednou pryč. Jak řešit ztráty ve vlaku?
Zachovejte chladnou hlavu
To, co se vám bude dařit ze všeho nejméně, je zachovat chladnou hlavu. Určitě vám v ní již běží nejčernější scénáře, co zloději udělají s vašimi klíči a adresou v občance. Přesto se pokuste uvažovat s chladnou hlavou? Je to důležité zavazadlo? Co v něm bylo? Stojí mi za to je hledat? Jestliže si na poslední otázku odpovíte ano, pokračujte dále.
Návrat na místo činu
Nejprve se zkuste vrátit na místo, kde jste (pravděpodobně) zavazadlo ztratili nebo zapomněli. Možná se to zdá nepravděpodobné, ale některá zavazadla tam zůstanou (např. igelitka). O něco hůře jste na tom tehdy, když zavazadlo byl batoh, hezká taška, dárková taška plná dárků apod.
Pokud zavazadlo nenajdete, zkuste následující:
Pokladny
Pokud jste něco ztratili ve vlaku či na nádraží, obejděte pokladny, nebo přímo místo pro ztráty a nálezy. Tam někdo mohl zavazadlo odevzdat, aby jej někdo jiný nezcizil.
Odpadkové koše
I když je to méně pravděpodobné, ale občas se stane, že své zavazadlo najdete někde v odpadkovém koši. Je to proto, že zloději vybrali jen věci, které je zajímaly (peníze, kreditky, mobil), a zbytek prostě odhodili do koše – zachráníte aspoň doklady, klíče aj.
Telefonický kontakt
Jestliže si ztráty všimnete až doma nebo jinde, zkuste se telefonicky spojit s oddělením ztrát a nálezů příslušné stanice. Obvykle vám i poradí, co dělat dál.
Aplikace eztraty.cz
Dobrou variantou je vyzkoušet také národní aplikaci eztraty.cz, kde zadáte typ zavazadla, oblečení atd., a podle data nálezu můžete hledat to své zapomenuté. Kontaktovat budete buď české dráhy, nebo jiného dopravce, nebo i soukromou osobu, která nález nahlásila.
Přejeme vám, ať se vám toho o prázdninách mnoho neztratí!
Více článků najdete na portálu mamci.cz