Cropped shot of a family raising glasses and celebrating engagement

Přivést svého partnera ukázat poprvé svým rodičům je jedna věc, avšak druhá věc je, jak nastavit společné oslovování a vykání versus tykání. Zkuste dodržovat tyto zásady a nešlápnete vedle. Jak oslovovat rodiče partnera a kdy je dobré vykání a kdy tykání?

Na první návštěvě jednoznačně vykání

Na první návštěvě, kdy se vzájemně seznamujete, byste měli jednoznačně zvolit vykání, a to jak rodiče vaší partnerce/vašemu partnerovi, tak i váš partner/vaše partnerka vašim rodičům. Vykání umožňuje udržet si odstup nebo chcete-li bezpečnou psychickou vzdálenost, ale také znamená úctu ke druhému člověku. Na tykání pak můžete přejít kdykoliv později, když se dostatečně dobře poznáte.

Pozor na variantu „rodiče partnerovi tykají, on jim vyká“

Při přechodu na tykání mohou nastat dvě varianty: na tykání přejdou všichni, anebo na tykání přejdou pouze rodiče vůči partnerovi. Na to ale pozor, možná si jen chtějí vašeho partnera dát do podřízené pozice a mohli by se podobným způsobem chovat i v budoucnu v jiných situacích.

Všichni si tykáme

Po čase může nastat varianta, kdy si partneři i rodiče začnou automaticky tykat. Tykáním si pouštíme okolní lidi do intimní sféry, často jim dokážeme říci více než lidem, se kterými si vykáme, více si k nim dovolíme. Toto přátelské tykání je samozřejmě možné a v pořádku, přesto by obě strany měly (podle svého uvážení) dodržovat určité hranice.

Po narození dítěte

Mezník v oslovování může nastat i po narození potomka. Nemyslete si ale, že všechno vyřeší oslovení „babičko“, „dědečku“, protože zejména ženy jsou háklivé na to, že stárnou. Opět nejlepším způsobem bude se na oslovování (a i tykání a vykání) znovu dohodnout tak, aby vyhovovalo všem.

Když nám zvolený model nevyhovuje

Může se stát, že nám jakýkoliv z výše uvedených modelů z nějakého důvodu nevyhovuje. Pak je dobré promluvit si nejprve s partnerem a pak i s jeho rodiči a nastavit pravidla tak, aby byla vhodná pro všechny. Komunikace se nebojte, protože může vyřešit i zdánlivě neschůdné či protikladné postoje.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

10 KOMENTÁŘE

 1. Vyřešila jsem to tykáním a oslovením jménem, když si můžu tykat s kolegyněmi a kolegy o mnoho mladšími než moje snacha, tak si přece nebudeme vykat. Maminku má svoji a babičkou jsem se stala až několik let po seznámení.

 2. Tykání musí navrhnout ta starší žena nebo ten starší muž. Je od partnerky syna hodně hloupé, když se snaží o tykání ona.

  • Stačí znát a dodržovat společenská pravidla a je to. Dovolí-li si partnerka syna bez vyzvání tykat jeho rodičům, to mluví samo za sebe. Neandrtálec. Kde ji syn sebral?

  • Dobrý den, to máte pravdu, že je hloupé aby snacha začala sama o sobě tykat tchýni ( neřkuli kdyby takto
   začala ještě k tomu bez dovolení ). Ale co má snacha dělat, když ji tchýně poněkud nadřazeně tyká a snacha musí tchýni vykat ? Ještě ke všemu když se jí partner nezastane ( myslím tím když se své manželky u své matky nezastane ) ? Myslím že už tím je daná jasná nadřazenost tchýně nad snachou… Můžu se vás také zeptat zda ste svůj příspěvek psala z pozice tchýně nebo té snachy ?

 3. tykání by mělo být vždy věcí dohody, někteří starší lidé někdy začnou mladším zcela svévolně tykat, ani se nezeptají, jestli jim to nevadí. Tykání by mělo být vždy vzájemné, tykání zeti či snaše a požadování vykaní je jak z předminulého století.

 4. Jsem z vesnice, a jsem zvyklý tykat všem, tchánovi říkám Jarku, tchýni Majko nebo babko. Stejně tak jménem oslovuji rodiče a problém nikde nevidím Tykám, ale bavím se slušně. Nikdo mě nepředělá.

 5. V naší rodině byl stav následující a po několik generací neměnný. Partner rodiče oslovoval maminko, tatínku a vykal. Je to přirozená úcta ke starším. Až my jsme dovolili partnerům dětí tykání a zabíhalo se velmi opatrně. Naštěstí nevymizela přirozená úcta k rodičům partnera. Jsem za partnery svých dětí rád.

 6. Jsme spolu s partnerem už poměrně dlouho, máme 4-leté dite a já jeho rodičům stále vykám. Oni mi automaticky týkají od prvního setkání. Tehdy mi to připadalo normální, po těch letech už docela zvláštní, ale na rovinu nevím, jestli bych si na tykání vůči nim ještě zvykla. A oslovovat je maminko a tatínku v žádném případě.

 7. Vy z toho děláte velkou VĚDU! Moji rodiče prarodičům vykali a oni jim tykali! A můj otec ani matka v žádném PODŘÍZENÍ nebyli…

 8. moji rodiče svým vlastním rodičům vykali, maminka onikala; moje tchýně najela na tykání a totéž chtěla po mně, jenže mě to prostě nešlo přes pusu, takže až na vzácné výjimky neoslovuji vůbec, což není takový problém, protože se moc nebavíme…

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno