Sluníčko už o sobě dává sem tam vědět, sluneční paprsky nás lechtají na tváři. Konečně se blíží jaro a s ním i nástup teplých dnů, během kterých na sebe nebudeme muset navlékat několik vrstev oblečení. Po jaru přijde léto a rodiče malých dětí musí řešit, jak ty nejmenší před slunečními paprsky ochránit. Jejich kůže je citlivá a snadno se spálí.
Čerstvý vzduch dětem svědčí
Asi každý rodič ví, že pobyt na čerstvém vzduchu je pro děti naprosto nezbytný a prospěšný. My dospělí to nemáme jinak. Sluníčko je pro nás nejen zdrojem dobré nálady a energie do dalších dnů, ale také pozitivně ovlivňuje obranyschopnost našeho organismu a stimuluje tvorbu vitamínu D.
Naše pokožka je na sluníčko citlivá, podle fototypu rudne nebo hnědne. Pokožka dětí je ale ještě mnohem citlivější, proto musíme děti před sluníčkem chránit.
Jak je to s pobytem malých dětí na slunci?
Děti do jednoho roku bychom vůbec neměli slunečním paprskům vystavovat. Jejich pokožka je tenčí než pokožka dospělých, obsahuje méně pigmentu a nemůže se slunečním zářením nijak bojovat. Ven s dětmi ale musíme, přece nebudeme během krásných slunečných dní zavření doma.
Když už s miminkem ven vyrazíme, měli bychom se zdržovat ve stínu nebo polostínu. Kromě tenčí pokožky kojenci mají i nedovyvinuté potní žlázy a hrozí jim úpal nebo přehřátí. Výjimkou není ani situace, kdy miminko vložíme do kočárku. Ani tak bychom se s ním neměli zdržovat na přímém slunci. Boudička kočárku miminko sice ochrání před slunečními paprsky, horku ale nezabrání.
Víte, že děti starší jednoho roku už na chvíli na sluníčko mohou, nic se ale nemá přehánět? Pobyt na sluníčku bychom jim měli zkrátit na minimum a vyhýbat se mu mezi 11. až 15. hodinou, kdy je sluníčko nejostřejší. Jak ještě dítě můžeme před sluníčkem ochránit?
Základem je oblečení, které pohlcuje UV záření
Lehké vzdušné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi poskytne dětské pokožce potřebnou ochranu, ideální jsou oděvy s obsahem UV filtru, které rychle schnou. Děti je mohou mít na sobě na souši i ve vodě.
Víte, že nejlepší volbou je barevné oblečení, které pohlcuje víc UV záření?
Na hlavu patří klobouček
Kromě pokožky těla je ke spálení náchylná i hlavička dítěte, kterou je třeba chránit dobře vybranou pokrývkou hlavy. Ta by ideálně měla zakrývat i zadní část krku děťátka. Klidně ji můžete namočit i ve vodě, bude pak příjemně chladit.
Zapomenout nesmíme ani na ochranu očí a rtů
Sluníčko ohrožuje i oči a pusinku dítěte, proto mu pořiďte sluneční brýle s UV filtrem, rty pak pravidelně potírejte balzámem.
Víte, že oči dítěte jsou na sluníčko velmi citlivé? Oko není ještě zcela vyvinuté a část slunečních paprsků proniká přímo do sítnice, kterou může poškodit. Pokud tak dítě snese brýle na očích, určitě se je snažte ochránit, dítěti je ale zbytečně nenuťte. Když je na sobě nechce, vsaďte aspoň na klobouček s kšiltem. I něco je lepší než nic. Po chvilkách pak zkoušejte dítě na sluneční brýle zvykat.
Kojence od šesti měsíců můžeme namazat opalovacím přípravkem
Ochranným opalovacím krémem se doporučuje mazat až děti starší 6 měsíců, používat bychom měli přípravky s fyzikálními fotoprotektory, které sluneční paprsky od pokožky odrazí, ale nealergizují kůži.
Právě v tom se liší od přípravků na opalování s chemickými filtry, které musí s kůží reagovat. Jak je od sebe odlišíte na první dobrou? Krémy na opalování pro děti s fyzikálními filtry zanechají na pokožce bílý film a tím okamžitě odráží od kůže sluneční paprsky.
Jak na zdravé opalování dětí?
Když nastane čas na použití dětského krému na opalování nebo mléka na opalování pro miminka, měli byste se držet následujících zásad:
- Opalovací přípravek pro děti by měl chránit před UVA i UVB paprsky. UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže a způsobují stárnutí pleti, UVB paprsky opalují, pokožku ale umí i spálit.
- Ochranný faktor pro citlivou pokožku má hodnotu 50 a víc. Co třeba Vichy opalovací krém pro děti?
- Aplikaci opalovacího krému pravidelně během dne opakujte, a to i po koupání. Některé přípravky sice jsou voděodolné, stejně je ale třeba aplikaci opakovat.
- Pokud použijete přípravek s chemickými filtry, je třeba ho aplikovat aspoň 30 minut před tím, než vyrazíte ven.
- Nezapomínejte namazat ruce dítěte a nárty. Ty se snadno a rychle spálí.
- U kojenců se vyvarujte opalovacích krémů s repelenty.
- Po slunění nezapomeňte na použití dětského krému po opalování.
Náš tip: Nevíte, jakou značku dětského opalovacího přípravku, dětské masti, mléka po opalování pro miminka nebo dětského hydratačního krému vybrat? Mezi ty nejoblíbenější patří Vichy, Avene Sun, Bioderma Photoderm, La Roche-Posay a Avene.
Nezapomínejte ani na pitný režim
Dodržování pitného režimu je důležité po celý rok, v létě to ale platí dvojnásob. Pití mu nabízejte průběžně, nečekejte, až pocítí žízeň. V zápalu hry pocit žízně často přehlédne. Tak buďte o krok napřed.
———Komerční článek———-