Jde o častý problém mnoha žen. Nepravidelnost pokožky připomínající kůru pomeranče je častým důvodem k nekonečnému boji s vlastním tělem. Naštěstí se s celulitidou dá oproti jiným kosmetickým problémům účinně bojovat a platí tu pravidlo – čím dříve, tím lépe.

Proces od nevinných ďolíčků až po nebezpečné poškození

Nepěkné ďolíčky se nejčastěji objevují na stehnech nebo zadku, ve výjimečných případech i na břiše a pažích. Celulitidu způsobuje špatná strava a nedostatek pohybu. Částečně jde však i o hormonální problém, protože na vině je především ženský hormon estrogen, který  změkčuje podkožní vazivo, které u žen probíhá kolmo na povrch kůže. Tukové buňky tak mohou vystupovat snadněji na povrch a vytvářet nevzhledné bouličky, které nazýváme celulitidou. Celkově má čtyři fáze:

  1. fáze: Celulitida není na první pohled viditelná a objeví se teprve po stlačení kůže mezi prsty.
  2. fáze: Celulitida je již viditelná i bez stlačení. Nerovnosti se dají pozorovat na přímém světle.
  3. fáze: Celulitida je viditelná bez ohledu na okolní světlo a polohu těla.
  4. fáze: Celulitida již poškozuje kůži. Kosmetický problém je doprovázen bolestmi a otoky.

Je potřeba dodat, že 4. fáze vývoje celulitidy je již velmi závažná a zdravotně nebezpečná. Je proto důležité včas navštívit lékaře a svůj problém s ním konzultovat.

Prevence vás před celulitidou spolehlivě ochrání

K prevenci neodmyslitelně patří dostatek pohybu, omezení kouření a především požívání alkoholu, zlepšení životosprávy a také vyhýbání se stresu. Samozřejmě za příčinami stojí také zdravotní problémy s oběhovým systémem, hormonální změny nebo narušená látková výměna. Za ideální pohybové aktivity se považuje jízda na kole, rychlá chůze, aerobik, plavání nebo tanec. Do jídelníčku by měly ženy zařadit také více zeleniny, ovoce a bílkovin. Omezit by měly naopak cukr, sůl a smažená jídla. V případě celulitidy se ukázaly být účinnými speciální masáže, které zvyšují prokrvení a stimulují lymfatický systém, jehož činnost je pro naše tělo nepostradatelná. Vhodné je tedy především lymfatické nebo vakuové masírování. Ruční masáže nejsou tak efektivní, protože fyzickou náročnost a technickou zdatnost nelze přístroji nahradit.

Nevzdávejte boj s celulitidou, není marný!

Stejné masáže se pak mohou využít i jako podpůrný prostředek při snaze se zbavit již vzniklé celulitidy. Účinek můžete zvýšit ještě i potravinovými doplňky nebo speciální kosmetikou. Vybírejte přípravky s obsahem kofeinu, zelenou kávou a extraktem z mořských řas. Tyto složky totiž pomáhají zpevňovat pokožku, omezují ukládání tuků a mají zeštíhlující účinky. Vhodné je také zvýšit příjem vitamínů A, B1, B12 a minerální látky, mezi které patří hořčík, železo, draslík, sodík a další. Ve většině speciálních přípravků a kosmetice proti celulitidě již máte kompletní složení, které vaše tělo potřebuje. Nejlepší je forma masážních krémů či gelů, které na postiženou pokožku aplikujete za pomocí masáže. Svoje tělo tak léčíte dvojím efektem naráz. Aby byla taková masáž účinná, je dobré aplikovat krémy proti celulitidě silnými krouživými pohyby, od zdola nahoru, směrem k srdci. Nejlepší je takovou pasáž provádět po teplé koupeli. Ať už zvolíte jakoukoliv formu léčby celulitidy, mějte na paměti, že je potřeba především pravidelnost a trpělivost. Účinky se možná nedostaví hned, ale po jisté době uvidíte výrazné zlepšení vzhledu vaší pokožky, které se za tu námahu a péči rozhodně vyplatí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno