Horké letní dny lákají k osvěžení. Jak se zdravě osvěžit, pochutnat si a současně nedodat svému tělu spoustu kalorií? Vyzkoušejte smoothie!

Co je smoothie a odkud k nám přišlo

Smoothie  pochází z anglického slova „smooth“, které znamená měkký, hladký, hustý. Jeho základem je rozmixované čerstvé ovoce a zelenina. Do tohoto základu mohou být vmíchány bylinky, med, jogurt, ořechy, zelené natě, ovesné vločky, semínka, kakaové boby či jiné ingredience, které ho obohatí po výživové i po chuťové stránce. Dokonce do něho můžete přidat lněný či konopný za studena lisovaný olej.

Smoothie se na rozdíl od ovocných a zeleninových šťáv mixuje z celých plodů. Po rozmixování vznikne hladký a hustý nápoj, ve kterém je dužina ovoce či zeleniny smíchána s čerstvě vylisovanými šťávami. Žádné kousky ovoce, zeleniny a případně dalších ingrediencí nemají ve smoothie co dělat.

Přestože je smoothie známé a oblíbené v Brazílii a oblasti Středomoří ve formě ovocného pyré již několik století, dorazilo k nám z USA v devadesátých letech minulého století. Vynález ledničky a mixéru udělal se smoothie to, čím je dnes – ovocný, zeleninový mixovaný nápoj, do kterého jsou přidány různé ingredience.

Jak a z čeho připravit smoothie

Příprava smoothie je snadná. Potřebujete k ní pouze výkonný mixer (s minimálním výkonem 600 vatů) nebo smoothie maker, ovoce, zeleninu a další ingredience. Smoothie může být připraveno z jakýchkoli surovin, které před jeho přidáním nemusí projít tepelnou úpravou, výjimkou je bílý jogurt, zakysaná smetana či mléko.

Existuje spousta variant a tedy spousta receptů na smoothie. Veškeré ingredience se mají nejen dát mixovat, mají také spolu chuťově ladit.

Smoothie – sklenice plná zdraví

Smoothie je doslova sklenice plná zdraví, která nás navíc osvěží, dodá energii a případně i zasytí. Jedná se o nápoj plný vitamínů, minerálů, antioxidantů, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek.

Druhy i množství vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek se liší podle druhu ovoce či zeleniny, ze které bylo připraveno smoothie. Další ingredience, například ovesné vločky, bylinky, bílý jogurt s živými prospěšnými bakteriemi  tento elixír zdraví ještě obohatí o další prospěšné látky. Díky obsahu pevné složky ovoce a zeleniny je pro naše tělo ještě větším přínosem než šťávy z čerstvé zeleniny a ovoce.

Smoothie je čistě přírodní nápoj. Nenajdeme v něm žádná umělá, chemicky vyrobená sladidla ani jiné přídatné chemické látky, jako jsou například konzervanty, zvýrazňovače barvy, chuti.

Smoothie, zejména smoothie, tvořené zeleninou, bylinkami, případně dochucené citrónovou šťávou nám pomůže detoxikovat tělo.

Smoothie je řešení, jak do sebe dostat dostatek zeleniny a ovoce tak, aby chutnala i těm, kteří je nemají zrovna v oblibě. Pokud se vaše dítě šklebí odporem při pohledu na zeleninu a vymýšlíte různé způsoby, jak ji do něho dostat, vyzkoušejte smoothie. Přidáte-li do něho sladké ovoce, vaše dítko po něm sáhne s chutí.

Vyzkoušejte zelené smoothie!

Zelené smoothie je nápoj, jehož základními ingrediencemi je listová zelenina, bylinky, zelené natě. Do tohoto nápoje je přidáno malé množství ovoce a vody.

Zelené smoothie vám dodá nejen vitamíny, minerály, enzymy a další látky. Na rozdíl od mnoha jiných smoothie dodá vašemu tělu spoustu chlorofylu. Chlorofyl je zelené barvivo rostlin, které jim propůjčuje schopnost vyrobit ze slunečního záření a oxidu uhličitého živiny.

Toto zelené barvivo rostlin je velmi přínosné pro naše zdraví. Podporuje tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu, celkovou regeneraci těla a zpomaluje proces stárnutí

Není vůbec náhoda, že složení molekuly chlorofylu je velmi podobné složení našeho krevního barviva hemoglobinu. Složení těchto látek se liší pouze tím, že druhá část chlorofylu je hořčík, zatímco druhá součást hemoglobinu je železo.

Nebojte se kořenové zeleniny, například červená řepa si výborně rozumí s jablkem nebo banánem. Přidáte-li kokosové či jiné rostlinné mléko, získáte chutnou, osvěžující a zdravou svačinu.

Smoothie je nejlépe připravovat ze sezónního ovoce, zeleniny. Lahodnou a osvěžující kombinací je vodní meloun, maliny, máta a šťáva z citrónu. Pro osvěžení můžete přidat kousky ledu. Pokud vám bude připadat nápoj málo sladký, můžete ho přisladit stévií v tekuté formě. Stévie dodá nápoji sladší chuť, nedodá však žádné kalorie.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno