Extrovert: Asi polovina lidí je extrovertních a druhá polovina introvertních. Dnes se zaměříme na extroverty, protože to můžete být vy sami, vaše děti, přátelé nebo příbuzní. Jak je poznat a jak s nimi komunikovat?
Jak poznáte extroverta
Extroverta poznáte poměrně snadno: stále bude ve společnosti, rád je středem pozornosti, spíše vypráví, než aby poslouchal.
Silné stránky extrovertů
- Extroverti se dobíjejí tím, že jsou mezi ostatními lidmi. Potřebují ostatní lidi, aby se odreagovali a zregenerovali. Nemají příliš rádi čas jen sami se sebou. Proto se extroverti hodí do všech zaměstnání, kde budou pracovat s lidmi. Také školní prostředí jim nečiní potíže.
- Snadná komunikace – extroverti raději mluví než mlčí, snadno se vyjadřují, jsou pohotoví a rychle vymyslí relevantní odpověď, nemají problém ani se slovní sebeobranou a nic se jich tolik nedotýká, prostě to hned přebijí jiným zážitkem.
- Společenské chování – extroverti milují společnost a těší se na jakékoliv veřejné akce, nemají problém mluvit před lidmi, ve skupinách i ve dvojicích; často vyhledávají zábavu jako tanec, divadlo, hudbu apod.
- Snaha být středem pozornosti – na rozdíl od introvertů, kteří jsou raději sami, extroverti se snaží nejen být ve společnosti jiných, ale hlavně být středem pozornosti, milují pozornost ostatních a rádi se předvádějí.
- Impulzivní chování – silnou i slabou stránkou extrovertů může být jejich impulzivita, někdy to může být dobré, když se do něčeho pustí po hlavě, jindy to může přidělat spíš problémy, že se pustí do nějaké akce bez zvážení možných důsledků.
- Otevřenost – naopak velkou předností extrovertů je jejich otevřenost: jsou otevření světu kolem sebe, nedělají rozdíly mezi různými kulturami, náboženstvími či názory, jsou také otevření v komunikaci a vždy vám řeknou bez obalu, co si myslí.
- Smysl pro nové zážitky – s extrovertem se nebudete nikdy nudit, nezůstane dlouho doma, naopak bude hledat nové zážitky – v cestování, sportování apod.
Poznali jste se v popise? Nebo jsou extroverti vaše děti? Pak už možná lépe chápete, proč dělají to či ono. Snažte se je v tom podpořit.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.idnes.cz, www.maminka.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz