rtěnka

Jak asi víte, rtěnka je běžná kosmetika aplikovaná na rty, která zvýrazňuje barvu rtů. Obsahuje různé pigmenty, oleje a vosky, které nejen vytvářejí různé barvy, ale často také poskytují ochranu rtů. Rtěnka je k dispozici ve formě válce v trubici nebo jako kapalina s kartáčem. Je běžné najít rtěnku smíchanou s balzámem na rty.

Historie rtěnek

Rtěnka byla vždy součástí módy. Pokud chceme sledovat její vznik, musíme se vrátit do Starověkého Egypta, kde používali hennu k malování rtů. Egypťané věděli, jak si rtěnku vyrobit. Používali k tomu barviva rostlin, některé z nich byly potenciálně jedovaté. Ale nemyslete si, že ve vaší rtěnce nejsou žádné toxiny. Podle studie z roku 2007 zvané „Poison Kiss“ (otrávený polibek), bylo více než 60 procent z 33 testovaných rtěnek s obsahem toxinů.

Zpět do historie rtěnky – make-up má překvapivou historii. V určitých obdobích historie byl make-up – včetně rtěnky – považován za nepřijatelný. Hnutí vedené Thomasem Hallem, anglickým pastorem, prohlásilo, že make-up nebo obličejová malba je dílem ďábla. Britský parlament odsoudil rtěnku v roce 1770, když tvrdil, že ženy, které svedou muže pomocí kosmetiky, mohou být obviněny z čarodějnictví. Dokonce i královna Viktorie prohlásila make-up za nevděčný a vulgární – něco, co nosí pouze herci a prostitutky.

Později, díky filmovému průmyslu a potřebě povzbudit zemi během druhé světové války, si rtěnka a pudr na obličej nakonec získali úctu. Ve skutečnosti se dokonce stává vlasteneckou povinností žen, aby se namalovaly. Od té doby obliba rtěnky jen rostla.

Domácí výroba rtěnky

Vytváření vlastní rtěnky může být snadné a zábavné. Skvělé je, že můžete ovládat ingredience a vytvořit bezpečný produkt. Přečtěte si níže, abyste se dozvěděli, jak si vyrobit rtěnku doma pomocí jednoduchých přírodních ingrediencí. Příprava zabere asi 15 minut.

Ingredience:

 • ¾ lžičky kokosového oleje,
 • 1 lžička strouhaného včelího vosku,
 • 1 lžička bambuckého másla,
 • ¼ lžičky ricinového oleje,
 • 1 kapka levandulového esenciálního oleje,
 • ¼ lžičky kombinace těchto prášků: kakao, skořice, červená řepa (v jakémkoli poměru, pro dosažení optimálního odstínu).

Příprava:

 • Smíchejte kokosový olej, včelí vosk a bambucké máslo a rozpusťte je (například nad párou).
 • Dobře směs promíchejte a přidejte levandulový a ricinový olej.
 • Nyní je čas přidat práškovou směs.
 • Pořádně promíchejte.
 • Skladujte na chladném, suchém místě (například v lednici).

Použití:

Do nádobky se rtěnkou namočte štěteček (čistý, aby byl bez bakterií) a naneste rtěnku na rty. Začněte uprostřed horního rtu a postupujte směrem ven směrem ke každému rohu.

Použité ingredience a jejich význam

Kokosový olej

Je antibakteriální a pomáhá vytvářet hladkou strukturu směsi a přináší také hojivé vlastnosti.

Včelí vosk

Včelí vosk je skvělý při léčení suchých, popraskaných rtů nebo zcela zabraňuje jejich vzniku, a je to skvělý hydratační prostředek.

Bambucké máslo

Bambucké máslo je v souladu s včelím voskem jako fenomenální léčitel pro pokožku, vytváří měkkost při opravě kůže a zlepšování kolagenu. Kolagen pomáhá zbavit se těch nežádoucích látek v těle, které se více hromadí s věkem.

Levandulový esenciální olej

Levandule je jemná, poskytuje vlastnosti působící proti stárnutí a dává rtěnce příjemnou vůni.

Ricinový olej

Ricinový olej vytváří lesklou, silnější rtěnku. Také pomáhá k tomu, aby se rtěnka nerozmazávala. Je to přírodní lék na péči o pokožku, který léčí popraskané rty.

Varování

Přísady v receptu jsou bezpečné, ale pokud se u vás objeví jakékoliv alergické reakce, okamžitě ukončete užívání. Pokud máte závažnou reakci, okamžitě kontaktujte lékaře.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno