Dítě se dá vychovávat maximálně do 12 let: A hned na začátek musíme říci, že ten věk v nadpise je opravdu nejzazší možnost, protože ve skutečnosti v období od 10 do 12 let, kdy vaše dítko bude už v tzv. prepubertě, jej moc nepřevychováte. Takže se zamyslete, kolik času ještě máte na to, abyste případně napravili, co jste v minulosti zanedbali. Tady je malý návod.
-
Naučte dítě sebedůvěře
Nejdůležitější, co můžete dítěti do jeho budoucího života dát, je sebedůvěra, nebo pocit sebedůvěry. Dítě si musí věřit, musí vědět, jaké jsou jeho silné stránky i jaké jsou ty slabé. Musí s nimi umět pracovat. A to jej nenaučí ve škole ani v sebelepší psychologické poradně. To musíte zvládnout vy sami – citlivým a laskavým přístupem odmalička.
-
Buďte dítěti příkladem
Možná se to zdá jako stále se opakující fráze, ale není tomu tak. Dítě je jako houba, neustále nasává okolní dění, atmosféru, co kdo a jak dělá. Pokud tedy chcete, aby dítě zdravilo sousedy, musíte je v první řadě pozdravit také. Pokud nechcete, aby se pralo s kamarády, nesmíte být v žádném případě agresivní, a to ani slovně…
-
Učte dítě hygienické návyky
Základní hygienické návyky se dítě musí naučit v rodině. Jistě školka i škola mohou pomoci, ale vy byste měli dítě naučit mýt si ruce, když přijde zvenku, než jde jíst, anebo po použití toalety atd. A zase platí – musíte mu jít příkladem.
-
Naučte dítě základům etikety
Nechceme po vás žádné složitosti, ale pozdravit na začátku a na konci rozhovoru, poprosit o něco a poděkovat, to jsou základy, které by mělo každé dítě zvládnout, a to nejlépe ještě během předškolního období.
-
Veďte dítě k samostatnosti
Jakmile se dítě začíná samo projevovat, a to už okolo 2 let, začněte ho vést k samostatnosti. Ono bude chtít všechno dělat samo – umožněte mu, aby co nejvíce věcí opravdu mohlo samo vykonat (obléknout se – pokud jsou části oděvu jednoduše obléknutelné). S postupujícím věkem mu dávejte příležitost k samostatnosti stále více. Nejprve jej můžete po očku kontrolovat, později už přenechejte zodpovědnost na něm samotném (např. za kontrolu školní aktovky).
A rada na závěr: Snažte se být důslední. Někdy to skutečně nejde, nebo na důslednost není dost času, ale v převážné většině případů se o ni snažte, protože tím dítěti nejvíce pomůžete. Jakmile neumíte být důslední, dítě ztrácí hranice a jistotu, což vede jen ke zmatku či chaosu. A tady jsem už u té puberty: dítě i v pubertě potřebuje hranice a jistotu, jinak tu svou hormonální bouři nemůže bez následků zvládnout.
Více článků najdete na portálu mamci.cz