Možná i vás okolí (matka, tchyně, známí) stresuje otázkami, zda už chodí vaše dítko chodí na nočník nebo kdy už tedy konečně bude, popřípadě nevyžádanými poznámkami, že už je ten správný čas… Zachovejte klid a nenechte se rozhodit. Podle psychologů totiž nemá cenu dítě tlačit do chození na nočník dříve, než je na to samo připraveno. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) mají děti „nárok“ na pomočovací nehody dokonce až do 4 let věku. V tomto článku si pokusíme zodpovědět otázku, kdy dítku představit nočník a způsoby, jak ho naučit na něj chodit.

Kdy přecházet na nočník?

Univerzální odpověď na tuto otázku samozřejmě neexistuje, každé dítě je individualita sama o sobě a vhodná doba závisí na fyzickém a psychickém vývoji každého jednoho z nich. Obvykle ale děti známky připravenosti na nočník vykazují mezi 18. a 24. měsícem věku.

Jak vypadají signály, že je vaše dítě připravené učit se na nočník?

  • Prvním z důležitých signálů je schopnost zadržet větší množství moči a pak jej najednou vymočit – to poznáte podle toho, že má dítko suchou plenu dlouhou dobu a pak je najednou úplně plná. To ukazuje, že je svěrač močového měchýře už připravený udržet větší množství moči.
  • Dítě pozná a dává najevo, zda bude močit nebo vylučovat stolici, ať už skrýváním se pro vykonání potřeby, slovy, gesty, výrazem ve tváři.
  • Dítko vyjadřuje nepohodlí, když má mokrou plenku a jakkoli si říká o její výměnu nebo si už dokonce přeje nosit normální spodní prádlo místo plenky.
  • Už chápe a umí poslechnout jednoduché pokyny („Jdi prosím do pokojíčku, na stole je hračka, podej mi ji“) – Dítě, které toto dovede, už dokáže porozumět i pokynům při učení na nočník.

Jak dítě naučit na nočník?

První krok: Seznámení!  

Nočník je pro vaše dítě nová věc a potřebuje se s ní nejprve pořádně seznámit. Promlouvejte k dítěti trpělivě a s klidným hlasem, vysvětlete mu, na co nočník slouží a jak funguje. Také ho naučte, jak se na něj sedá. Nejprve ho na nočník posaďte normálně oblečené, aby nemělo strach a mělo prostor si na něj zvyknout. Některé děti nočník přijmou s klidem, jiné se rozbrečí a utečou. Vy ovšem nepropadejte panice, nenuťte jej a zkuste to později znovu. V průběhu učení je dobré dítko posazovat na nočník častěji, ale na krátkou dobu, aby si zvyklo a zároveň se mu to nezprotivilo.

Správné načasování

Jistě dobře znáte projevy vašeho dítěte a tím pádem i signály, kterými dává najevo, že se chystá vykonat potřebu. Pokuste se vysledovat tyto signály, když přijdou a v té chvíli ho ihned posaďte na nočník.

A pochvala na závěr

A když se zadaří, tak chvalte, chvalte, chvalte! Pro děti je ocenění velké povzbuzení a motivace! Naopak se snažte vyvarovat kárání a nátlaku. Ve fázi učení jsou katastrofy povoleny a pokud se tedy stane nějaká nehoda, snažte se ji přejít s klidem a pochopením.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

1 komentář

  1. Mám 3měsice staré dítě, když je u babičky dva dny a já si ji vezmu, tak je

    schopna probrečet celý den, teď dokonce po dvouch dnech u babičky, prozvracela celý den, nevíme si s tím rady, babička bečí, že je vše kvůli ní potřebuji radu, jestli to není stres, jsme zoufalí děkuji, za každou radu.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno