Vychutnáváte si chvilku jen sami pro sebe. Děti spí a tak se těšíte, že si užijete také nějaké dospělácké hrátky. Jste v nejlepším a v tom se otevřou dveře. V tu ránu je to jako studená sprcha. První myšlenka, která vás napadne „A co teď? „

S narozením miminka vám bylo jasné, že se trochu mění pravidla společných chvilek. Nejčastěji se odehrávají, když děti usnou. Stanou se ale situace, kdy se dítě probudí, nutně něco potřebuje a vy jste přistiženi při činu. Jak se zachovat? Velmi záleží na věku dětí.

Pokud už se stalo, nedělejte z toho vědu. Malé dítě ještě nevnímá dospělácké aktivity jako něco, co ho musí nutně poznamenat. Nejdůležitější je říkat pravdu. Samozřejmě adekvátně věku. Pokud začnete křičet, posílat ho do pokoje a dávat dítěti najevo, že je to něco, za co by se mělo stydět, zkrátka něco zakázaného. Spousta rodičů také mlží a dává tak prostor pro dětskou fantazii a různě pokoutně získané informace.

Psychologové radí vyčkat na dětskou reakci

Psychologové radí vyčkat na dětskou reakci, možná situaci ani nebude přikládat nějaký význam a zkrátka ji přejde. Pokud vás zavalí spoustou otázek nebo dokonce zpanikaří a začne plakat, protože z pohledu dítěte to může vypadat, že se perete a tatínek ubližuje mamince, požádejte ho, aby šlo do pokoje, že za ním přijdete. Dejte si maličkou chvilku na uklidnění, jděte za dítětem a v klidu se ho zeptejte, co vidělo. Z vašeho pohledu to může vypadat jinak. Podle toho začněte vysvětlovat.

Malým dětem stačí vysvětlení, že si hrajete a máte se rádi. Předškoláci už budou pravděpodobně klást otázky. Technické detaily vynechte a v klidu vysvětlete, že táta a máma se mají rádi, potřebují se mazlit a dotýkat a je to úplně normální. Většinou jim stačí i vysvětlení, že kluci mají „pindíka“ a holky „pipinku“

U mladších školáků začíná mít vliv i stud, je pravděpodobné, že zcela jistě ví, co jste prováděli. I tak ho poučte, jaké jsou fyzické rozdíly mezi ženou a mužem, pohlavní orgány pojmenujte správně, žádné zástupné termíny.  Vysvětlete, že tato činnost může vést i k miminku a klidně si miminko v bříšku namalujte. Nedělejte ze sexuality tabu, rozhodně ho neodbývejte, že je na to ještě malé. Starší školák už zcela jistě ví, co jste dělali a tak ho při nějaké vhodné chvilce můžete poučit o tom, jak se chránit, o pohlavních chorobách. Zcela jistě to není asi žádnému rodiči příjemné, ale takové rozhovory fungují i jako prevence sexuálního zneužívání.

Pravdivé informace jsou důležité pro zdravý vývoj sexuality u dětí, ochranu jejich zdraví a prevenci zneužívání. Předem se ale dětí zeptejte, co ví a co si myslí, možná se budete divit, co dnešní děti i v nízkém věku, už mají za „teoretické znalosti“.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na