Sběratelství : Sbírání čehokoliv je krásný koníček, který bystří smysly, rozvíjí dovednosti a přináší svému „páníčkovi“ uspokojení. Ukažte dětem, co všechno se dá sbírat, a podporujte je v jejich sbírkách. Ani v době mobilních telefonů nejsou sbírky passé, děti se s nimi mohou pochlubit třeba prostřednictvím Instagramu!
Co se dá sbírat
Sbírat je možné téměř cokoliv, ale takové pěkné příklady jsou třeba známky, mince, odznaky, obaly od čokolád, krabičky od zápalek, pivní tácky, modely autíček nebo motorek, ulity a škeble a mnoho dalšího.
Známky
Nejprve se zaměříme na známky, což je koníček starý a slavný. Známky se dají sbírat od jakéhokoliv věku. Dítě potřebuje jen album na známky, pinzetu, lupu a pár známek. Pokud ho to chytne, můžete mu kupovat známky v aršících – třeba na poště. Stejně tak může začít odlepovat známky z dopisů, nebo si známky vyměňovat ve škole nebo na burze.
Mince
Zdá se, že mince jsou sběratelstvím hlavně pro někoho, kdo do nich chce investovat. Ale opak je pravdou. Malého sběratele totiž potěší jakákoliv mince, i ta, která nemá téměř žádnou hodnotu. Může si založit sbírku mincí, které jsou v současné době platné na území ČR. Stejně tak může začít sbírat eura. Zajímavé jsou mince, které už neplatí – marky, šilinky apod.
Obaly od čokolád
Koníček pro čokoládomily – sníst čokoládu a založit si obal. Obaly od čokolád mají tu výhodu, že jsou skladné, tedy pokud jich máte jen několik. Dobře se dají skladovat v krabicích, alternativou mohou být šanony s euroobaly. A zase – je možné sbírat čokolády tuzemské, německé, švýcarské, belgické apod.
Modely
Modely autíček a motorek již potřebují vitrínu, ve které se neponičí. Také věk dítěte už by měl být přiměřený – modely totiž nejsou na hraní, ale na vystavování. Zaměřit se můžete na nová vs. stará auta, různé značky, barvy atd.
Uvidíte, že i vy sami se rádi podíváte na svět sběratelství dětskýma očima!
Zdroje: www.wikipedia.org, www.sberatel.com, www.sberatelstvi.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz