cukr

Léto je tady a to může znamenat další péči, než se vydáte k vodě. Myšlenka na horké ošetření voskem je však bolestivá. A použití holicího strojku je zastaralé. Nemějte strach – existuje jiná cesta. Cukr používaly k tomuto účelu egyptské a řecké ženy po celá staletí. Cukrový vosk se nanáší na kůži a poté se odstraní – i s chloupky. Jak to funguje? Pojďme se ponořit do této problematiky a vyrobit si svůj vlastní cukr.

Co je cukrový vosk?

Cukrový vosk je pasta z kombinace cukru, medu, vody a citronové šťávy. Na této kombinaci je skvělé to, že si ji můžete připravit doma a navíc – na rozdíl od jiných vosků na odstranění chloupků – nezpůsobuje nepohodlí při odstraňování vosku a chloupků. Důvodem je to, že cukr se váže na chloupky místo na kůži a při odstraňování se zbavíte chloupků, nikoli kůže. Avšak pozor – aby tato metoda fungovala, musí být chloupky poměrně dlouhé.

Proč používat cukrový vosk?

Pokud máte citlivou pokožku, může pro vás být tento vosk ideální. Navíc cukr působí jako exfoliant pro pokožku a dodává jí jemnost a hladkost. Dalším důvodem, proč používat cukrový vosk je to, že se můžete vyhnout ropným přísadám, které jsou obsažené v komerčních produktech. Cukrový vosk způsobí také to, že až vám začnou růst nové chloupky, budou měkčí než původní.

Recept na cukrový vosk

Pokud si myslíte, že cukrový vosk je něco pro vás, zkuste tento recept. Někdy je lepší použít malé množství na kůži, abyste měli jistotu, že přípravek nepodráždí vaši kůži. Avšak protože jsou všechny přísady přírodní, nemělo by to vyvolat podráždění ani na té nejcitlivější pokožce. Příprava vám zabere asi 5 minut.

Ingredience:

 • 1 šálek třtinového cukru,
 • 2 lžíce medu,
 • 2 lžíce vody,
 • 5-8 kapek citronového esenciálního oleje nebo čerstvé citronové šťávy.

Postup:

 • Citronovou šťávu smíchejte s vodou a zahřejte.
 • Přidejte med a cukr a promíchejte.
 • Míchejte tak dlouho, dokud směs není hladká a zlatavá.
 • Když už je směs krémovitá a dobře promíchaná, můžete odstavit.
 • Přemístěte ji do žáruvzdorné nádoby. Směs můžete použít ihned, nebo ji dejte do lednice.
 • Před použitím je potřeba rozehřát.

Použití:

 • Umyjte si pokožku, ze které chcete odstranit chloupky. Řádně ji vysušte.
 • Malou špachtlí naneste vosk v tenké rovnoměrné vrstvě.
 • Poté přes vosk nalepte nějakou pevnější tkaninu (například staré triko).
 • Nechte směs vychladit a poté tkaninu prudce strhněte – odtrhávejte ji proti směru růstu chloupků.
 • Opakujte podle potřeby.

Použité ingredience a jejich význam

Citronová šťáva

Čerstvá citronová šťáva nebo citronový esenciální olej pomáhají bojovat proti bakteriím, které způsobují pupínky. Dále pak hluboce vyživuje pokožku vitamínem C. Také funguje jako přírodní peeling, protože odstraňujte mrtvé kožní buňky, které mohou ucpat vaše póry.

Med

Používání medu pomáhá předcházet problémům způsobeným bakteriemi. Med může také pomoci urychlit léčebný čas, pokud dojde k vyrážce. Med obsahuje přirozeně se vyskytující antioxidanty, které pomáhají nabídnout uzdravení a mladistvou záři pokožky.

Cukr

Cukr pomáhá pokožce získat pružný a měkký dotek, zatímco hydratuje, a tak působí jako jemný exfoliant.

Varování

Tento vosk lze použít na měkké chloupky v oblasti nohou, zad a hrudi. Rozhodně nedoporučujeme používat tento vosk na oblasti třísel, podpaždí, vousů či pubického ochlupení, kde jsou chloupky hrubší. Pokud si na to troufáte, můžete vosk využít i pro úpravu obočí. Oblast nad horním rtem je také vhodná oblast, doporučujeme ale nejprve vyzkoušet na malém kousku kůže.

Po epilaci

Po epilaci omyjte všechny oblasti, ze kterých jste odstraňovali chloupky, teplou vodou. Hydratujte – například kokosovým olejem nebo hydratačním krémem. Skvěle funguje také jojobový olej. Po epilaci se vyhněte dalšímu peelingu, horké vodě nebo sauně po dobu několika dnů, aby se vaše pokožka stihla zahojit. A nyní už jste připraveni na jaro s hladkou a sexy pokožkou!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno