Kolik ztratím kilo hned po porodu?

Hned po porodu ztratíte přibližně 4 kilogramy za dítě, 0,5 kg placenty a dalších 1-1,5 kg.

Pravděpodobně se ještě nějakou chvili nevrátíte na vaši váhu před těhotenstvím. Vaše tělo musí nejdříve eliminovat veškerou přebytečnou vodu, kterou buňky zachovaly během těhotenství spolu s krví.

Takže v prvních dnech po porodu budete chodit častěji na wc. Vyloučíte až 3 litry moči za den. Do konce prvního týdne je pravděpodobné, že ztratíte asi 1816g-2700g vody. Množství se liší podle toho, kolik jste vody v těhotenství zadržela.

 

Proč mám stále větší břicho

Dokonce i po porodu, kdy se vaše děloha zmenší zpět na normální velikost, můžete mít zvětšené břicho po dobu několika týdnů i měsíců. To je proto, že vaše břišní svaly nejsou tak pevné. To vyžaduje čas a pravidelné cvičení, aby se vaše břicho vrátilo do požadovaného tvaru.

 

Nutkání na močení a problémy s udržením moči

Problém udržet moč po porodu může být způsobené tím, že se dítě rodilo kleštěmi, vakuem, nebo jste měla epidurální anestezii. Těmto potížím jde předejít intimním cvičením.

Je velmi důležité, aby jste sestře oznámili problémy s vyprazdňováním moči. Tyto potíže mohou způsobit problémy s dělohou, což vede k poševním bolestem a většímu krvácení.

 

Epiziotomie, neboli nástřih hráze

Epoziotomie je nástřih kůže, který se provádí mezi pochvou a konečníkem.

Pokud jste podstoupila nástřih hráze, který bývá po porodu bolestivý, bylo by pro vás příjemnější pořídit si na sezení polštář, či nafukovací kruh.

V rychlém zotavení vám pomůže častější sprcha bez používání mýdla. Bude rány vysušovat a tím se dříve zahojí. Pokud ale chcete používat mýdlo, pořiďte si mýdlo s neutrálním Ph.

Děloha

Děloha po porodu váží přibližně jeden kilogram. Ihned se začíná smršťovat a do šestého týdne bude děloha ve stejných rozměrech a váze jako před těhotenstvím. Ihned po porodu se děloha začíná sama čistit od odumřelé děložní sliznice a sražené krve.

Možné problémy s kojením

 

Problémy s kojením jsou běžné a normální a to hlavně po porodu. Zvětšená ňadra vám můžou způsobit bolesti a zploštění bradavek, což je pro vaše miminko těžké při kojení. Noste podpůrnou a dobře padnoucí podprsenku a po kojení použijte mírně studené obklady na prsa, aby jste snížila otoky a bolestivost. Sestra, nebo laktační konzultant vám pomůže úspěšně kojit a vyřešit případné problémy.

 

 

Menstruace

Příchod menstruace po porodu je u každé ženy jiný. U některé ženy přijde do šesti týdnů a u jiné třeba do dvaceti týdnů. Někdy se stává u žen které kojí, že návrat cyklu dorazí až po kojení. Nezapomeňte, že kojení nemá antikoncepční účinky. Pokud se po několika měsících neobjeví pravidelný cyklus, nebo pokud máte velmi silnou menstruaci, což znamená že během přibližně hodiny musíte vyměnit více než tři vložky, seznamte s tímto problémem svého lékaře. Zřejmě bude chtít zkontrolovat děložní, či hormonální problémy.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno