Citrónová dieta slibuje rychlé hubnutí. Je známá ve své drastické verzi, kdy se poje pouze šťáva z citrónu přidaná do vody. Zpestřit jí lze pouze chilli papričkou, javorovým sirupem nebo skořicí. Takovou dietu nezkoušejte, pokud si nechcete poškodit zdraví. Citrónová dieta však není jen popíjení šťávy z citrónů. Co vás čeká, rozhodnete-li se držet tuto dietu?

Chvála citrónu

Citrón je jedním z mála druhů ovoce, které na naše tělo působí zásadotvorně. Zanedbatelný obsah sacharidů, velmi nízký obsah kalorií, kyselá, osvěžující chuť, vysoký obsah vlákniny, vitamínů, zejména vitamínu C a dalších látek ho předurčuje jako ideální ovoce pro hubnutí.

Citrón snižuje chuť k jídlu, podporuje metabolismus, urychluje spalování tuků. Zvyšuje také vitalitu a odstraňuje z těla toxické látky. Navíc si rozumí se spoustou potravin a jídel. Plátek citrónu, přidaný do studené vody, spolu s čerstvými lístky máty vytvoří lahodný a osvěžující nápoj nejen pro horké letní dny.

Co je podstatou citrónové diety

Jak název napovídá, základem citrónové diety je citrón. To však neznamená, že vás čeká několik dní hladovění, kdy budete pouze popíjet šťávu z citrónu a jíst citrónu, který si ochutíte javorovým sirupem a chilli papričkou. Citrón je sice skvělé, osvěžující, chutné a navíc zdravé dochucovadlo, na samotném citrónu, případně ochuceném javorovým sirupem, chilli papričkou nebo dokonce skořicí, si však moc nepochutnáte.  Navíc by vám tato drastická dieta poškodila zdraví.

Po této dietě byste sice rychle zhubly, ztracená kila by se však skládala pouze z vody a bílkovin. Tukové zásoby by zůstaly netknuté. Navíc byste vaše pracně, odříkáním a hladověním shozená kila lehce nabraly zpět. Tentokrát by byla tvořena tukem. A to přece nechcete.

Citrónová dieta spočívá v dodržování zásad zdravé výživy. Pouze první den vás čeká citrónová očistná kúra, která má za cíl očistit tělo a nastartovat metabolismus. Tento den budete jíst pouze detoxikační polévku a pít koktejl z vody, šťávy z citrónu, chilli papričky, případně skořice a vodu se šťávou z citrónů a samozřejmě také samotnou vodu. Voda je při očistě těla nesmírně důležitá. Voda odnáší odpadní látky z těla ven.

Citrónová dieta a jak na ní

Ráno i večer si dáte tento citrónový nápoj. K obědu budete mít detoxikační polévku, kterou si připravíte z jedné mrkve, jednoho celeru, poloviny cibule, čtyř ředkviček, hrsti zeleného hrášku a poloviny fenyklu, nakrájeného na malé kousky. Do vroucí vody přidáte nejprve mrkev, cibuli a celer a vařte 5 minut. Potom přidejte ředkvičky hrášek a fenykl, vařte 10 až 15 minut a polévka je hotová.

Další dny vás čeká zdravá strava, ve které budete používat co nejčastěji citrón jako dochucovadlo a samozřejmě také denní popíjení citrónového nápoje. Den začnete i skončíte  sklenicí vlažné vody se šťávou z citrónu, teprve potom přijde ke slovu snídaně. Voda s citrónem má za cíl detoxikovat vaše tělo a povzbudit metabolismus.

Základem vašeho jídelníčku bude kromě citrónu další ovoce, zelenina, ořechy, semínka, zakysané mléčné výrobky, libové netučné maso, ryby, tvaroh, tvarohové sýry, luštěniny, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, olivový olej. Rozhodnete-li se držet Árónovu dietu, budete jíst potraviny, které vám pomohou pročistit tělo a také zhubnout. Počítejte s tím, že si jídlo rozdělíte do několika menších denních porcí.

Nedílnou součástí této diety je dostatečný příjem tekutin a vhodná pravidelná pohybová aktivita.  Obvyklá délka držení této diety je sedm dní.

Jak může vypadat váš jídelníček?

Z potravin, které patří do zdravé výživy lze připravit spoustu chutných jídel. Ke snídani si můžete dopřát například toast s máslem, vařené vejce, papriku, ledový salát pokapaný šťávou z citrónu, posypaný lněnými semínky. Vaši dopolední svačinu bude tvořit banán pokapaný šťávou z citrónu a posypaný dýňovými semínky.

K obědu si můžete dopřát cizrnový salát s rajským protlakem, cibulí, oreganem, olivovým olejem a vařeným vejcem, míchaný salát z čínského zelí, cibule, rajčat, papriky a šťávy z citrónu. Odpoledne si můžete pochutnat na svačině ze šlehaného tvarohu s jahodami, ochuceným mandlemi a zapít jí sklenicí šťávy s citrónem. K večeři můžete mít pečeného pstruha, pokapaného šťávou z citrónu a obloženého rajčaty, ledovým salátem a paprikou

Citrónová dieta a hubnutí

Pokud jste zdraví a máte rádi citróny, vyzkoušejte citrónovou dietu. Tato dieta nastartuje vaše hubnutí zdravě a příjemným způsobem. Kromě prvního dne vás hladovění nečeká. Inspirujete se také zdravou stravou i zdravým způsobem života, do kterého patří dostatek pohybu. Tuto inspiraci je dobré si vzít i do dalších dní, které už nebudou pro vás ve znamení citrónu. Citrón sice budete používat i nadále, ne však v tak hojné míře. Díky zdravému životnímu stylu budete mít po určité době lepší postavu a méně tukových zásob.

Pokud se však po skončení držení citrónové diety vrátíte ke svým návykům, které byly příčnou kil navíc, čeká vás jo-jo efekt.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na